„Zachowanie ministra Czarnka jest zaprzeczeniem dialogu społecznego”. Komentarz prezesa ZNP do negocjacji z MEiN

Sławomir Broniarz, prezes ZNP komentuje na kanale YouTube odwołanie przez ministra edukacji – w telewizyjnym wywiadzie – negocjacji zaplanowanych na 18 listopada 2021 r. „Postawa, zachowanie ministra Czarnka jest zaprzeczeniem dialogu społecznego, jest zerwaniem rozmów z partnerami społecznymi” – ocenia m.in. prezes ZNP. Dziękuje też wszystkim za poparcie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

Jak przypomina na swojej stronie ZNP negocjacje miały się odbyć z udziałem wszystkich związków zawodowych. Zaproponował je sam minister edukacji podczas ostatnich rozmów 22 października.

„Teraz jednak minister edukacji odwołał je w wywiadzie telewizyjnym, nie informując partnerów społecznych wcześniej i rozmawia tylko z jednym związkiem. Tym samym, który w przeddzień strajku, w nocy 7 kwietnia 2019 r. podpisał porozumienie z rządem (do tej pory nie zostało ono zrealizowane). Wówczas nauczyciele i pracownicy oświaty nie godzili się jednak na zaproponowane tam warunki i 8 kwietnia 2019 r. rano rozpoczęli strajk” – czytamy na stronie ZNP.

Sławomir Broniarz w swoim komentarzu podkreśla, że ZNP nie czeka z założonymi rękami na propozycje MEiN i przypomina, że Związek złożył do Sejmu obywatelski projekt ustawy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, pod którym zebrano 250 tys. podpisów.

– Dziękujemy za poparcie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” i apelujemy do Pani Marszałek Elżbiety Witek, naszej koleżanki – nauczycielki, o jak najszybsze jej procedowanie w Sejmie – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Więcej na stronie ZNP tutaj. 

(JK, GN)

Związki chcą rozmawiać o wynagrodzeniach w oświacie. Minister jednak odwołał spotkanie