Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN apeluje o przyjęcie dawki przypominającej

„Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe” – czytamy w komunikacie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 19 074 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 274 osoby z COVID-19. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii w Polsce. 

W piątek – mamy zaraportowanych poniżej 13 tys. przypadków COVID-19, zmarło około 30 osób – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył jednocześnie, że w związku z dniem wolnym dane epidemiczne są raportowane z opóźnieniem.

W związku ze zwiększającą się liczbą zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbą hospitalizowanych z powodu COVID-19 zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN wystosował specjalny apel. 

„W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe” – czytamy apelu. 

Eksperci podkreślili, że badania przeprowadzone w innych krajach dowodzą, że pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, jednak ochrona ta słabnie z czasem.

„Przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby” – wskazano.

Zauważono, że wprowadzenie w najbliższym czasie skutecznych, prostych w użyciu w warunkach domowych leków, dodatkowo pozwoli chronić osoby, u których dojdzie do zakażenia. „Chociaż leki nie zastąpią szczepionek, uzupełnią one ich działanie i pozwolą postawić kolejny krok na drodze do normalności” – czytamy.

Eksperci przyznają, że chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze.

Całe stanowisko zespołu znajduje się tutaj.

Lek w połowie grudnia

Jednocześnie rzecznik MZ poinformował, że Polska uczestniczy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować. – Obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia – powiedział  rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Lek o nazwie molnupiravir opracowany przez firmę Merck może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg Covid-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

Jak wskazują lekarze, tabletka, która redukuje objawy i przyspiesza powrót do zdrowia, może być szczególnie istotna w przypadku ludzi nie reagujących dobrze na szczepienia. 

(JK, PAP)

Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 już dla wszystkich pełnoletnich. Od wtorku ruszyła rejestracja

Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o wietrzenie, maseczki i testowanie w szkołach. “Delta szerzy się bardziej drogą powietrzną”