Zmarł Adam Zagajewski. Znany poeta i pisarz miał 75 lat

W wieku 75 lat zmarł w Krakowie Adam Zagajewski, wybitny poeta, eseista, tłumacz, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, wieloletni redaktor „Zeszytów Literackich”, nauczyciel akademicki, laureat wielu nagród literackich.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie w 1945 r. Poeta zadebiutował w 1967 r. na łamach „Życia Literackiego”. Publikował także m.in. w „Odrze” i „Twórczości”. Był autorem wielu zbiorów wierszy i tomów eseistycznych.

Zagajewski studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim psychologię i filozofię. Związał się z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie. Zagajewski wraz z Julianem Kornhauserem stworzyli program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala, którego autorzy apelowali o pokazanie w sztuce „świata nie przedstawionego”.

Był jednym z sygnatariuszy listu 59, będącego protestem przeciwko zmianom w Konstytucji PRL na przełomie 1975 i 1976 r. Od 1976 roku artysta objęty cenzurą, lata 1982–2002 spędził na emigracji we Francji, później przeniósł się do Krakowa. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Zyskał sławę na całym świecie.

Od lat był wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla, a jego twórczość jest tłumaczona na wiele języków. Więcej na temat twórczości Adama Zagajewskiego można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu/Facebook