ZNP apeluje do posłów o przyjęcie rozwiązań podwyższających nauczycielskie pensje

W tym tygodniu w Sejmie rozstrzygną się losy rozwiązań pozwalających podwyższyć nauczycielskie wynagrodzenia. ZNP wezwał parlamentarzystów do poparcia korzystnych dla środowiska inicjatyw

– ZNP apeluje do posłów i posłanek o przyjęcie poprawek Senatu do ustawy okołobudżetowej. Do każdego klubu parlamentarnego w Sejmie skierowaliśmy apel ZNP o przyjęcie poprawek – poinformował dziś prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Oto apel skierowany do klubu KO (podobne dokumenty otrzymały inne sejmowe ugrupowania):

W tym tygodniu do Sejmu wróci z poprawkami Senatu tzw. ustawa okołobudżetowa. Warto śledzić losy tego dokumentu, ponieważ rząd wprowadził do niego szereg cięć w wydatkach. Niektóre z nich są wymierzone w nauczycieli. Przede wszystkim chodzi o odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, który rząd postanowił zamrozić na poziomie z 1 stycznia 2018 r., czyli 2 752,92 zł. W ten sposób zaoszczędzi ok. 349 mln zł.

Rząd chce też zmienić sposób obliczania pieniędzy na fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w budżetach wojewodów oraz budżecie MEN. Tu też mają się pojawić oszczędności, choć Ministerstwo Finansów nie potrafiło oszacować, jak duże. Rząd zamroził ponadto pieniądze na doskonalenie zawodowe nauczycieli – pula na ten cel ma być obliczona w oparciu o kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 2018 r.

Senat wprowadził tu ważne poprawki. Po pierwsze, odmroził pieniądze na doskonalenie zawodowe nauczycieli – pieniądze mają być naliczane zgodnie z kwotą bazową obowiązującą nie w 2018 a w 2020 r. Po drugie, odmroził system nagród nauczycieli – nagrody mają być naliczane zgodnie z kwotą bazową obowiązującą od 1 stycznia br.

Trzecia zmiana uchwalona przez Senat jest najważniejsza, bo służy wprowadzeniu „tylnymi drzwiami” podwyżki dla nauczycieli w wysokości 6 proc. nie jak proponuje rząd od 1 września, ale od 1 stycznia 2020 r. Izba wyższa zaproponowała więc, by nauczyciele, owszem, formalnie otrzymali podwyżkę we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

– To w istotny sposób zmienia warunki przyznania podwyżki na 2020 r. i przywraca dotychczasowe zasady związane z mechanizmem wzrostu płac nauczycieli. Dlatego apelujemy do pań i panów posłów, by parlament przyjął poprawki Senatu – stwierdził Sławomir Broniarz. – Mamy nadzieję, że panie i panowie posłowie spełnią swoje wielokrotnie składane deklaracje dotyczące gotowości do podwyższenia płac nauczycieli. Taką gotowość wyrażano nie tylko podczas ubiegłorocznego, kwietniowego strajku, ale także w wielu wypowiedziach polityków słyszeliśmy, że płace nauczycieli trzeba podwyższyć. Chcielibyśmy, żeby deklaracje słowne zamienić w czyny – dodał.

– O poparcie tych wszystkich poprawek zwracamy się także do innych związków zawodowych, w tym do oświatowej „Solidarności” licząc na to, że w kwestiach płacowych środowisko nauczycielskie będzie mówiło jednym głosem – ocenił Sławomir Broniarz.

(PS, GN)