ZNP wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o wypłatę nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi dodatku covidowego. W czasie pandemii nauczyciele pracowali dużo ciężej niż wcześniej, spadły na nich dodatkowe obowiązki i byli narażeni na dodatkowe niebezpieczeństwo.
W piśmie do premiera ZNP zwrócił się o uruchomienie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w celu wypłaty nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi jednostek systemu oświaty dodatku covidowego. Taką możliwość daje szefowi rządu art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nim, prezes Rady Ministrów może upoważnić do składania dyspozycji wypłaty ze środków Funduszu ministra kierującego określonym działem administracji rządowej (np. szefa MEiN lub Ministerstwa Zdrowia), określając jednocześnie zakres tego upoważnienia.
„Należy zauważyć, że nauczyciele i inni pracownicy jednostek systemu oświaty, podobnie jak pracownicy systemu ochrony zdrowia, od samego początku pandemii byli narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem Covid-19. Przez długi okres nauczyciele byli pozbawieni dostępu do szczepionek i testów, a mimo to wykonywali swoją pracę bezpośrednio na rzecz dzieci i młodzieży. W szczególności dotyczy to nauczycieli i pracowników przedszkoli, które to jednostki w zasadzie przez cały okres pandemii były dostępne dla dzieci” – czytamy w piśmie ZNP do premiera.
Związek przypomniał, że w czasie pracy zdalnej nauczyciele musieli każdego dnia spędzić wiele godzin przed komputerem, co odbiło się na ich zdrowiu. Jedyną pomocą finansową, jaką w tym okresie otrzymali, było jednorazowe świadczenie w wysokości do 500 zł, które „tylko w części pozwoliło na zakup sprzętu do realizowania swoich obowiązków w formie zdalnej, ale dotychczas nie podjęto próby zrekompensowania im uszczerbku na zdrowiu, jaki wystąpił w związku z pracą wykonywaną w okresie pandemii”.
ZNP powołał się na doświadczenia wielu innych państw europejskich, które wypłaciły nauczycielom dodatek covidowych na podobnych zasadach, jak pracownikom ochrony zdrowia. „Z informacji medialnych wynika, że specjalny jednorazowy dodatek do wynagrodzenia z powodu ryzyka zakażenia się COVID-19 w szkole otrzymali nauczyciele w Niemczech. Ponadto w Niemczech około 3,5 miliona pracowników sektora publicznego, w tym medyków i nauczycieli, otrzymało podwyżkę o 2,8 procent i wolną od podatku premię COVID-19 w wysokości 1300 euro. Po 650 euro premii covidowej otrzymali praktykanci i stażyści w instytucjach publicznych” – podkreślił ZNP.
Tymczasem w Polsce pracownicy oświaty „nie otrzymali żadnego wsparcia związanego z częściowym zrekompensowaniem negatywnych skutków pracy w okresie pandemii – mimo, że nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkół i przedszkoli pracowali, a także nadal pracują w warunkach podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem”.
(PS, GN)