ZNP: Chcemy, aby przyszły prezydent RP doceniał rolę edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma nadzieję, że wybrany w najbliższą niedzielę prezydent RP będzie doceniał rolę edukacji oraz szanował nauczycieli i pracowników oświaty

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się obecny prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Około 30 miliony uprawnionych do głosowania obywateli wyłoni w ten sposób kolejnego gospodarza Pałacu Prezydenckiego na następne pięć lat.

ZNP przypomniał, że edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego, a kolejne pokolenia powinny się kształcić w oparciu o “zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”.

“Chcemy także wykonywać swój zawód w dobrych warunkach, które powinno zapewnić państwo i przy zachowaniu naszej zawodowej autonomii” – podkreślił Związek.

ZNP już dawno temu przedstawił wizję nowoczesnej szkoły w podpisanej wraz z organizacjami pozarządowymi deklaracji „Szkoła, jakiej chcemy”. Związek ma nadzieję, że o takiej właśnie szkole będzie mógł rozmawiać z przyszłym prezydentem RP, który doceni rolę edukacji, wyrazi szacunek dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz zdobędzie się na prawdziwy dialog ze środowiskiem.

Oto pełny komunikat ZNP:

“W niedzielę 12 lipca 2020 roku wybierzemy Prezydenta RP na kolejne pięć lat.

Jesteśmy przekonani, że edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego. Jako nauczyciele chcemy kształcić i wychowywać kolejne pokolenia opierając się na zasadach solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności. Chcemy także wykonywać swój zawód w dobrych warunkach, które powinno zapewnić państwo i przy zachowaniu naszej zawodowej autonomii.

W ubiegłym roku podpisaliśmy razem z organizacjami pozarządowymi deklarację obywatelską „Szkoła, jakiej chcemy”. Zgodziliśmy się, że szkoła, jaką chcemy wspólnie tworzyć, to szkoła:
* kompetencji kluczowych
* współpracy, a nie rywalizacji
* projektów, badań i debat
* obywatelska
* szkoła, która decyduje o sobie
* równych szans
* szkoła, która wspiera uczniów i dba o dobre relacje
* dobrze finansowana
* nauczycieli profesjonalistów
* bez polityki.

Wyrażamy nadzieję, że o takiej szkole będziemy mogli rozmawiać z przyszłym Prezydentem RP, który będzie
* doceniał rolę edukacji,
* szanował nauczycieli i pracowników oświaty
* i prowadził dialog, wznosząc się ponad interesy swojego środowiska politycznego”.

(PS, GN)