ZNP domaga się od rządu „natychmiastowego rozwiązania problemu” nierównego dostępu do szkół średnich

Związek Nauczycielstwa Polskiego w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mają takie same marzenia, aspiracje i takie same prawa, jak ich młodsi i starsi koledzy; mają też konstytucyjne prawo do nauki. I dlatego ZNP domaga się od rządu „natychmiastowego rozwiązania problemu” związanego z rekrutacją tzw. podwójnego rocznika do szkół średnich.

„Z powodu źle przygotowanej reformy edukacji absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów – nawet ci najlepsi – nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Są poszkodowani. Nie zawinili” – czytamy w oświadczeniu ZNP.

Według Związku, to warunki naboru są nierówne, bo o miejsce w liceach i technikach ubiegają się dwa roczniki: w tym roku liczba uczniów starających się o miejsce w szkole średniej wzrosła z 360 tys. do ok. 720 tys.

„Problem związany z tegoroczną rekrutacją jest wynikiem wprowadzenia przez rząd niewłaściwych rozwiązań dotyczących likwidacji gimnazjów i reformy strukturalnej szkół. Trzy lata temu alarmowaliśmy, że w roku 2019 nastąpi kumulacja roczników. Tymczasem ministerstwo edukacji problem ten bagatelizowało i nadal bagatelizuje, przerzucając odpowiedzialność na samorządy. Za reformę edukacji i jej negatywne konsekwencje odpowiada rząd! – czytamy w oświadczeniu ZNP.

Cały komunikat można przeczytać tutaj.

(JK, GN)