ZNP: Edukacja jest najważniejsza – powiemy o tym 4 czerwca. Dziś Marsz Wolności!

„O tym, dlaczego edukacja jest najważniejsza powiemy także w najbliższą niedzielę podczas Wielkiego Marszu w Warszawie, na który wybierają się nauczyciele i pracownicy oświaty z całej Polski zatroskani o los polskiej szkoły. 4 czerwca widzimy się w gronie tych, którzy chcą lepszej edukacji dla uczniów i uczennic oraz lepszych warunków nauki i pracy!” – informuje na swojej stronie ZNP. „Dla nas edukacja jest najważniejsza! I nie zawahamy się o tym mówić wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń na dialog!” – dodaje Związek.

„Edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat!” – podkreśla ZNP i wskazuje jakiej chce edukacji: Chcemy edukacji:

>> na miarę XXI, a nie XIX wieku z odchudzoną podstawą programową, 20-osobowymi klasami i wsparciem specjalistów

>> edukacji dobrze i racjonalnie finansowanej, w tym realnej poprawy sytuacji materialnej nauczycieli

>> edukacji z profesjonalną i dowartościowaną kadrą

>>edukacji ukierunkowanej na kluczowe kompetencje, a nie szczegółowe wiadomości

>> edukacji opartej na autonomii i samodzielności szkół, a nie centralnie sterowanej

>> edukacji równych szans

”To rekomendacje Miasteczka edukacyjnego, które działało pod hasłem >>Edukacja jest najważniejsza<< jesienią ubiegłego roku. Mówimy o nich publicznie przy każdej nadarzającej się okazji, wspierając jednocześnie wartości demokratyczne i proobywatelskie inicjatywy” – czytamy.

„Jest to dla nas ważne, bo zgadzamy się z autorami książki „25 lekcji o edukacji i demokracji”, że:

– „demokracja i prawa człowieka nie są darem natury. Lezące u ich podstaw wartości muszą zostać wpojone przyszłym pokoleniom. Jest to niepisane zadanie nauczycielek i nauczycieli na całym świecie. Pedagogika i metody dydaktyczne przepojone wartościami demokratycznymi powinny być obecne w całym procesie nauczania i uczenia się;

– rządy, które pozwalają na pauperyzację nauczycielek i nauczycieli oraz obniżanie ich społecznego i zawodowego prestiżu, w bezpośredni sposób narażają na niebezpieczeństwo przyszłość swoich narodów” – wylicza Związek.

„Dla nas edukacja jest najważniejsza! I nie zawahamy się o tym mówić wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń na dialog!” – podkreśla ZNP.

Więcej na stronie ZNP tutaj

(GN)

Marsz 4 czerwca – informacje ZNP dla uczestników