Rozporządzenie – z nowymi wyższymi minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania – miało wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak – jak wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego – prac nad nowym aktem prawnym nie zakończono. Zmiany są konieczne ze względu na wzrost płacy minimalnej. Komunikat ZNP na ten temat publikujemy w całości.
Informujemy, że nie zakończono prac nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (TUTAJ).
Rozporządzenie – z nowymi wyższymi minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania – miało wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Strona samorządowa zdecydowała o niezaopiniowaniu projektu, a tym samym nie przyjęła formalnego stanowiska. Z uwagi na potrzebę skorygowania minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego projekt wymaga dalszego procedowania.
Nowe wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych będą obowiązywały od 1 lipca 2024 r. (mają wejść w życie od 1 sierpnia 2024 r. z mocą wsteczną od 1 lipca br.). Oznacza to, że pracownicy samorządowi otrzymają wyrównanie za lipiec.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został opracowany w celu uaktualnienia minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (stawki wynagrodzenia zasadniczego od 4 000 zł brutto w I kategorii).
Projekt dostosowuje także do przepisów oświatowych regulacje w zakresie wykształcenia oraz umiejętności zawodowych poprzez zastąpienie wyrazów „dyplom w zawodzie” wyrazami „dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe”. Minister Edukacji zgłosił także potrzebę uzupełnia katalogu stanowisk o stanowisko „asystent międzykulturowy”.
Więcej na stronie ZNP tutaj
(GN)
Od poniedziałku 1 lipca rośnie płaca minimalna. Rosną też jednak rachunki za prąd i gaz