ZNP prostuje nieprawdziwe informacje podane przez Piontkowskiego nt. wynagrodzeń nauczycieli

„Nieprawdziwe są informacje, podane przez wiceministra resortu Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego w Programie 1 Polskiego Radia, w myśl których: nauczyciel dyplomowany zarabia 6800 – 6900 zł na rękę, nauczyciel stażysta zarabia 4000 zł na rękę, kwoty podane w pkt 1. i 2. mogą być wyższe, gdy nauczyciel pracuje w nadgodzinach” – czytamy w sprostowaniu ZNP.

Związek wyjaśnia, że podane przez Piontkowskiego kwoty nie są kwotami netto (na rękę). Nie są również kwotami nauczycielskich pensji, lecz kwotami tzw. średniego wynagrodzenia nauczyciela.

„Tzw. średnie wynagrodzenie nauczyciela jest skomplikowaną, teoretyczną konstrukcją prawną, a nie realną pensją, gdyż składa się z wielu elementów, których część w świetle przepisów prawa pracy nawet nie jest wynagrodzeniem (do średniego wynagrodzenia wlicza się m.in. świadczenia o charakterze socjalnym takie jak: odprawy emerytalne i rentowe)” – informuje ZNP.

W sprostowaniu czytamy, że „wbrew twierdzeniom ministra Piontkowskiego, podane przez niego kwoty nie mogą się powiększyć w przypadku pracy nauczyciela w nadgodzinach, gdyż kwoty tzw. średniego wynagrodzenia, które podał już uwzględniają wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową tj. wynagrodzenie za prowadzenie od 19 do 27 lekcji w tygodniu, o czym Minister jako wieloletni nauczyciel z pewnością wie”.

Związek oczekuje, iż Minister Piontkowski niezwłocznie opublikuje na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia – na koszt własny – sprostowanie obejmujące informacje wskazane przez ZNP.
(DK, GN)

Więcej:
https://znp.edu.pl/sprostowanie-nieprawdziwych-informacji-rozpowszechnianych-przez-wiceministra-edukacji/

Ile zarabia nauczyciel? Według wiceszefa MEiN… 6800-6900 zł “na rękę”