Krakowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego zadecydował o przekazaniu części składek członkowskich Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie na walkę z koronawirusem. – Nie ukrywam, że dla nas to duże pieniądze. Dla szpitala to kropla w morzu potrzeb. ale zawsze coś – mówi Głosowi Tomasz Wilczyński, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Kraków – Śródmieście.
– Zarząd ZNP Kraków-Śródmieście jednogłośnie zdecydował o przekazaniu 10 procent naszych składek członkowskich na ten cel. W sumie to kwota 15 tys. zł. – informuje nas Tomasz Wilczyński. Przekazane środki przeznaczone były wcześniej na cele dofinansowania odwołanego wyjazdu szkoleniowego dla związkowców. Część swoich składek chcą przekazać również inne oddziały ZNP w Krakowie (w sumie są cztery). By tak się stało, potrzebne są formalne decyzje ich zarządów.
„Chciałbym nadmienić, że Związek w swej długiej historii zawsze w tak trudnych sytuacjach w naszym kraju, stawał na wysokości zadania. Najlepszym przykładem była postawa naszej organizacji gdy w latach 1918 /20 miała miejsce pandemia grypy hiszpanki. Wówczas mimo, to różnych innych ważnych spraw, łącznie z trwającą wojną o niepodległość oraz zubożeniem społeczeństwa Związek znalazł środki aby zapobiegać epidemii” – czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie krakowskiego ZNP.
„Dziś sto lat później, będąc w znacznie lepszej sytuacji politycznej i społecznej jest wręcz naszym obowiązkiem, a nawet powołaniem abyśmy jako związkowcy i nauczyciele nieśli pomoc Polakom poprzez zaangażowanie się w walkę z tą epidemią. Najlepszym z możliwych sposobów jest wsparcie finansowe naszej służby zdrowia aby mogła nadal nieść pomoc najbardziej tego potrzebującym obywatelom i zahamowała epidemię, która zagraża także funkcjonowaniu naszego Związku oraz edukacji” –napisał Tomasz Wilczyński
Całe stanowisko ZNP Kraków – Śródmieście w tej sprawie można znaleźć tutaj. – Nauczyciele pamiętają obywatelski zryw z ubiegłego roku, kiedy w związku ze strajkiem w szkołach ruszyła imponująca zbiórka na to, by pomóc nam przetrwać trudny czas – przypomina Wilczyński.
(JK, GN)
“Jesteśmy z Wami!”. Nauczyciele dziękują pracownikom zdrowia