Żółkiewski, Tyrmand, Ingarden, Jan Paweł II… Patroni roku 2020 ustanowieni przez Sejm i Senat

Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Leopold Tyrmand i Roman Ingarden – to niektórzy z patronów roku 2020. Postanowili o tym parlamentarzyści w uchwałach przyjętych jeszcze w mijającym roku.

W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że „zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły go najważniejszym z ojców niepodległości Polski”.

W drodze okolicznościowych uchwał parlamentarzyści uchwalili także przyszły rok rokiem wybitnego wodza, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów Romana Ingardena (50. rocznica śmierci) oraz Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty (setna rocznica urodzin).

Rok 2020 będzie ponadto rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Upamiętniany przez Senat Jan Kowalewski, podpułkownik Wojska Polskiego, matematyk, lingwista i kryptolog, złamał sowieckie szyfry w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 25. rocznicę śmierci posłowie i senatorowie przypomnieli też ojca Józefa Marię Bocheńskiego, dominikanina. W uchwale podkreślono, że Bocheński bronił prawd wiary i praw logiki.

Dodatkowo w uchwale ustanawiającej 2020 rokiem fizyki w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego podkreślono z kolei zasługi polskich fizyków dla światowej nauki. Obchody tej rocznicy mają się przyczynić do większego uznania dla nauki, jej wkładu w rozwój gospodarki i wpływu na codzienne życie.

Więcej o patronach roku 2020 można przeczytać tutaj i tutaj.

(JK, GN)

Fot: sejm.gov.pl