W sytuacji pojawienia się nowej groźnej mutacji koronawirusa Omicron należy jak najszybciej uwolnić patenty na szczepionki – zaapelowała dziś Światowa Rada Związków Zawodowych (CGU), w skład której wchodzi m.in. Education International – Międzynarodówka Edukacyjna
Council of Global Unions – CGU jest porozumieniem największych central i zrzeszeń związków zawodowych z całego świata, w tym m.in. Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Komitetu Doradczego Związków Zawodowych przy OECD, a także 10 światowych federacji związkowych, w tym Międzynarodówki Edukacyjnej, w skład której wchodzi ZNP. Pod egidą CGU reprezentowanych jest ponad 200 mln pracowników na całym świecie.
Według rady, trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że pracownicy ryzykują swoim zdrowiem i życiem, aby chronić życie ludzkie, zapewnić gospodarce możliwość funkcjonowania, przyspieszyć postęp w nauce i medycynie dzięki m.in. nowym rozwiązaniom w testowaniu koronawirusa, terapiach, lekach, wyrobach medycznych, sprzęcie ochrony osobistej, a także – co najważniejsze – szczepieniach.
„Pomimo zaangażowania pracowników, kilka rządów sabotuje globalne odrodzenie blokując dzielenie się efektami postępu medycznego, co kosztuje więcej istnień ludzkich i naraża pracowników oraz społeczności na dalsze ryzyko. Niezbędne jest natychmiastowe działanie zbiorowe na rzecz zapewnienia równego i powszechnego dostępu do szczepionek na COVID-19 oraz produktów i technologii zdrowotnych” – czytamy w oświadczeniu CGU.
Związkowcy wezwali wszystkie rządy, a przede wszystkim rządy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii oraz Komisję Europejską „do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do udostępnienia wszystkim szczepionek przeciw COVID-19” a także do wsparcia koncepcji „trips waiver” promowanych przez RPA i Indie w Światowej Organizacji Handlu (WTO). CGU przypomniała, że WTO przewiduje możliwość zawieszenia przepisów o ochronie własności intelektualnej w wyjątkowych okolicznościach, a do takich zalicza się pandemia koronawirusa.
Z podobnym apelem zwróciły się do Organizacji Narodów Zjednoczonych związki zawodowe pielęgniarek i położnych z 28 krajów. Wielka Brytania, Szwajcaria i Unia Europejska, na terenie których znajdują się siedziby firm produkujących szczepionki, sprzeciwiają się bowiem zniesieniu obostrzeń patentowych związanych z produkcją szczepionek.
(PS, GN)