1 Maja – Święto Pracy! Godnych zarobków, poszanowania naszych praw i pokoju!

Dziś 1 Maja – Święto Pracy. “Wojna w Europie uświadomiła nam brutalnie, że o losie setek milionów ludzi mogą decydować imperialne ambicje jednego autokraty. Przypominamy wszystkim rządzącym, że sprawowanie władzy jest służbą! Przypominamy również, że solidarność ludzi pracy to siła zdolna do przeciwstawienia się każdemu złu!” – czytamy w pierwszomajowym apelu Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

 

Przedstawiamy APEL RADY OPZZ wydany z okazji 1 Maja

Pokój, bezpieczeństwo, praca!

1 maja to dzień, w którym od lat spotykaliśmy się na pokojowych manifestacjach i pochodach, żeby przypomnieć o prawie do godnej pracy, płacy i emerytury.

Pandemia COVID-19, która trwa już trzy lata, jest wciąż groźna i ogranicza możliwości wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Na domiar złego globalny kryzys zdrowotny i gospodarczy został uznany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej za sprzyjającą okoliczność do rozpętania wojny z Ukrainą. Nic nie usprawiedliwia tej wojny. Nic nie usprawiedliwia przemocy stosowanej wobec ludności cywilnej, która zmusiła miliony Ukrainek i Ukraińców do doświadczenia losu uchodźców wojennych!

Wojna w Europie uświadomiła nam brutalnie, że o losie setek milionów ludzi mogą decydować imperialne ambicje jednego autokraty. Przypominamy wszystkim rządzącym, że sprawowanie władzy jest służbą! Przypominamy również, że solidarność ludzi pracy to siła zdolna do przeciwstawienia się każdemu złu!

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zawsze opowiadało się za dialogiem. Chęć rozwiązywania problemów liczy się dzisiaj tak bardzo, jak mało kiedy. Ludzkość ma wystarczający potencjał intelektualny i materialny, aby żyć i pracować w zdrowiu i dobrobycie. My, związkowcy – pracownicy wszystkich branż i zawodów, osoby poszukujące pracy, emeryci i renciści, ludzie o różnych poglądach i przekonaniach CHCEMY ŻYĆ W POKOJU! Chcemy pracować, doskonalić umiejętności i mieć godziwy udział w dochodach z naszej pracy i korzystać z zasłużonego wypoczynku!

Mimo napiętej sytuacji międzynarodowej, nie zapominamy o źródłach kryzysu społeczno-gospodarczego w Polsce. Pamiętamy obietnice bez pokrycia władzy, jej nieprzemyślane decyzje i nasze zawiedzione nadzieje. Dlatego nieustannie walczymy o utrzymanie miejsc pracy. Kryzysy miną i ktoś będzie musiał przywrócić normalność w naszym kraju. By tak się stało, trzeba systematycznej, merytorycznej i partnerskiej, a więc uczciwej rozmowy wszystkich stron dialogu społecznego. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest do niej gotowe!

Niech się święci 1 Maja!

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

***

Majówka 2022. Przed nami m.in. Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja

Informacje o obchodach Święta Pracy w całym kraju można znaleźć na stronie OPZZ:

https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/apel-rady-opzz-z-okazji-swieta-pracy

NA ZDJĘCIU: Fragment okładki jednodniówki wydanej z okazji 1 Maja w 1905 r. przez krakowski “Naprzód” – gazetę Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Ignacego Daszyńskiego. Poniżej okładka jednodniówki w całości oraz – jako ciekawostka historyczna –  artykuł nestora polskiej lewicy niepodległościowej Bolesława Limanowskiego z tegoż wydawnictwa (1905 r.). Dodajmy, że kilka miesięcy później polscy nauczyciele ludowi rzucili rękawicę caratowi i 1 października  1905 r. na tajnym zjeździe w Pilaszkowie opowiedzieli się jednoznacznie za walką o polską szkołę dla polskich dzieci.

Źródło: Polona.pl (https://polona.pl/item/1-maj-1905,NjAwMzEy/0/#info:metadata).