Przed nami pierwszy od dwóch lat długi weekend majowy bez obostrzeń i limitów. Tzw. Majówka rozpoczyna się w tym roku w sobotę 30 kwietnia i potrwa do wtorku 3 maja. Dla wielu osób to czas odpoczynku i tradycyjnego grillowania, ale na początku maja wypada też kilka ważnych świąt i rocznic. Przypominamy je poniżej.
1 maja: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Tradycyjnie OPZZ i Lewica zapraszają 1 maja do udziału w Święcie Pracy. OPZZ organizuje w tym roku 38 różnych wydarzeń w całym kraju z okazji Święta Pracy pod hasłem: Pokój, praca, bezpieczeństwo. Po dwóch latach wraca pochód, który rozpocznie się o godz. 11:00 przed siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika. Stamtąd pochód przejdzie pod pomnik Ignacego Daszyńskiego przy placu Na Rozdrożu.
„Walczymy o pokój, prawa pracownicze i szacunek dla wszystkich pracujących. Dlatego złożymy premierowi petycję z naszymi żądaniami. Bądźmy razem w Święto Pracy” – apeluje OPZZ.
1 maja jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Dziś Święto pracy jest obchodzone przez partie lewicy oraz związki zawodowe na całym świecie.
Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze.
2 maja: Dzień Flagi, Dzień Polonii i Polaków za granicą (a niedługo także Dzień Europy?)
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
W związku z tym w wielu miejscach Polski dzień 2 maja jest obchodzony poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń czy manifestacji patriotycznych, podczas których eksponowane są oczywiście nasze barwy narodowe. Obecnie popularnym zwyczajem jest noszenie w tym dniu kokardy narodowej.
Jako ciekawostkę warto dodać, że święto przypada w rocznicę zatknięcia przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na stacji kolejki miejskiej Tiergarten w Berlinie w 1945 r. W Bitwie o Berlin brało udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego.
2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
Lewica proponuje ustanowienie nowego święta w Polsce – „Dnia Europy”. Miałoby ono być obchodzone 2 maja i być dniem wolnym od pracy. – 2 maja obudziliśmy się w Unii Europejskiej, to był dzień, który zapoczątkował naszą drogę ku wielkiej wspólnocie – mówił niedawno europoseł Robert Biedroń.
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święto upamiętnia rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 Maja.
Konstytucja reformująca ustrój I Rzeczypospolitej, uchwalona w 1791 r., była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej przyjętej cztery lata wcześniej. Była postępowa jak na ówczesne polskie realia, chociaż nie wprowadziła faktycznego zrównania wszystkich stanów, likwidowała za to patologie niszczące państwo takie jak nadużywane liberum veto. Jako że w ówczesnych warunkach wprowadzenie republiki nie było możliwe (a sam król Stanisław August Poniatowski należał do współtwórców konstytucji), ustanawiała ustrój polityczny RP jako monarchię konstytucyjną.
Niestety Konstytucja 3 Maja obowiązywała krótko i nie mogła w trwały sposób przyczynić się do zreformowania ustroju Rzeczypospolitej – została obalona w wyniku wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. i przystąpienia króla do konfederacji targowickiej. Zwycięstwo targowiczan – przeciwników reform – było na rękę Rosji, lecz nie powstrzymało drugiego rozbioru I RP, dokonanego przez zaborców w 1793 r.
(JK, GN)
Fot: Pixabay
W sobotę 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą
W poniedziałek 3 maja przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja