W poniedziałek 3 maja przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Obchody święta Konstytucji 3 Maja obejmować będą wydarzenia organizowane zarówno stacjonarnie – tam gdzie to możliwe i przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych, jak i w przestrzeni cyfrowej.

3 maja o godz. 9.00 odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy.

Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie.

Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie.

Pełna lista oficjalnych wydarzeń związanych z obchodami 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja znajduje się tutaj

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

Więcej publikacji dotyczących Konstytucji 3 Maja oraz obchodów Święta Narodowego 3 Maja można znaleźć w serwisie Dzieje.pl:

https://dzieje.pl/tag/konstytucja-3-maja

 

Święto Narodowe 3 Maja

 

100 lat temu uchwalono Konstytucję marcową, która gwarantowała bezpłatny dostęp do szkolnictwa podstawowego