2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Flagi to święto obchodzone w Polsce od 17 lat. 2 maja Polacy wywieszają przed swoimi domami biało-czerwone flagi. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

W związku z tym w wielu miejscach Polski dzień 2 maja jest obchodzony poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń czy manifestacji patriotycznych, podczas których eksponowane są oczywiście nasze barwy narodowe. Obecnie popularnym zwyczajem jest noszenie w tym dniu kokardy narodowej.

Jako ciekawostkę warto dodać, że święto przypada w rocznicę zatknięcia przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na stacji kolejki miejskiej Tiergarten w Berlinie w 1945 r. W Bitwie o Berlin brało udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego.

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

(JK, GN)

Dziś Dzień Flagi