W sobotę 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

„Od 131 lat na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Rok temu pandemia COVID – 19 uniemożliwiła nam tradycyjne świętowanie. Wierzyliśmy jednak, że 1 maja 2021 roku znowu spotkamy się na pochodach, a sytuacja w kraju i na świecie wróci do normy. Niestety tak się nie stało. Koronawirus niszczy ludzkie zdrowie i gospodarkę, tym samym względną stabilizację milionów polskich rodzin. Padają zakłady pracy, ludzie tracą zatrudnienie. Mimo to jesteśmy przekonani, że wyjdziemy z kryzysu, bo wierzymy w skuteczność naszych działań” – czytamy m.in. w apelu prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wystosowanym z okazji Święta Pracy.

Z okazji święta pracy OPZZ wysłało specjalne pismo do premiera Morawieckiego z pracowniczymi postulatami. Można je znaleźć tutaj. Centrala przygotowała też klip na tą okazję:

OPZZ wzywa do zachowania jedności pracowniczej w poszanowaniu różnych oczekiwań poszczególnych branż i grup zawodowych, młodych i starszych pracowników.

„Kierujmy się tym, co nas łączy!  Przypomnijmy prawdziwe znaczenie słowa solidarność!  Zwracamy się do organizacji członkowskich OPZZ i struktur terytorialnych naszej konfederacji o inspirowanie obchodów Święta Pracy w swoich środowiskach. Pamiętajmy przy tym  o zachowaniu środków ostrożności obowiązujących w czasie pandemii. NIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA!” – podkreślono w apelu.

1 maja jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze.

(JK, GN)

Fot: OPZZ

Dziś 1 Maja – Święto Pracy, obchodzone od 130 lat na całym świecie

OPZZ: Musimy przetrwać epidemię i walczyć o utrzymanie miejsc pracy!