1000-lecie Królestwa Polskiego. Muzeum Historii Polski zaprasza szkoły do udziału w projekcie edukacyjnym

Każda szkoła może zdobyć tytuł „Szkoły 1000-lecia”, a spośród tych, które w najbardziej kreatywny sposób podejdą do realizacji zadań, organizatorzy wyłonią dwadzieścia, które będą zaproszone na galę finałową do Muzeum Historii Polski. Szkoły do programu można zgłaszać do 28 lutego 2025 r.

Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK zapraszają uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz polonijnych do udziału w projekcie pn. 1000-lecie Królestwa Polskiego. Szkolne drużyny pod opieką nauczycieli-koordynatorów wezmą udział w ciekawych zadaniach związanych z Bolesławem Chrobrym i historią Polski.

Szkoła lub zespół szkół, które przystąpią do konkursu, będą musiały zrealizować trzy zadania obowiązkowe:

>> nagranie filmu z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego

>> przygotowanie escape roomu lub gry terenowej lub gry planszowej

>> organizacja szkolnego dnia z królem Bolesławem Chrobrym

Można również zrealizować zadania dodatkowe, takie jak lekcja historii „Co przyniosła koronacja Bolesława Chrobrego?”, organizacja debaty szkolnej czy konkursów na projekt banknotu lub monety.

Więcej informacji tutaj. Komunikat MEN tutaj

W ramach obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w Gnieźnie przewidziano w tym roku wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości religijne. Wydarzenia rozpoczną się wiosną i będą trwały przez następnych kilka miesięcy.

(GN) 

Sejm ustanowił patronów 2025 roku. To Żeromski, Słonimski, Boznańska, gen. Sosnkowski, Duszeńko, pierwsi królowie Polski i bohaterowie z Katynia