11 listopada delegacja ZNP złożyła hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na cmentarzu na Rossie

W 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, delegacja ZNP złożyła kwiaty przed pomnikiem „Matka i serce syna” na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Z postacią Józefa Piłsudskiego ściśle związane jest historia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele znajdowali się bowiem wśród najbliższych współpracowników Marszałka, a w 1921 r. Józef Piłsudski został honorowym członkiem ZNP.

„Jesteśmy dumni, że w pierwszym szeregu bojowników Niepodległości, u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego, stali nauczyciele – członkowie Związku!” – podkreśla ZNP.

W przededniu Święta Niepodległości delegacja ZNP odwiedziła też cmentarz na Antokolu w Wilnie. Przedstawiciele i przedstawicielki ZNP złożyli kwiaty i zapalili znicze na kwaterze polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z bolszewikami broniąc niepodległości Polski.

Przypomnijmy, że 9 listopada delegacja ZNP odwiedziła polskie Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach i wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Rocznicy Niepodległości Polski. Wręczono też darowiznę na działalność  zespołu “Gromada”, który został reaktywowany przy szkole.

W uroczystościach z ramienia ZNP wzięli udział: Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP; Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP; Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP; Andrzej Gryguć, prezes Okręgu Podlaskiego ZNP,  Janusz Koziński, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZNP oraz koordynator zbiórki Adam Zygmunt z ZG ZNP.

Ostatnim punktem programu wizyty delegacji ZNP na Wileńszczyźnie była wizyta w zamku w Trokach.

(GN)

For: ZNP Okręg Pomorski/Facebook

Delegacja ZNP przekazała darowiznę dla zespołu „Gromada”, który działa przy polskim gimnazjum w Jaszunach na Litwie (zdjęcia)