Delegacja ZNP przekazała darowiznę dla zespołu „Gromada”, który działa przy polskim gimnazjum w Jaszunach na Litwie (zdjęcia)

44 tysiące złotych i 506 euro – tyle dokładnie zebrali członkowie i członkinie ZNP dla polskiego zespołu “Gromada”, który niedawno wznowił działalność przy polskim Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Wileńszczyznie. W czwartek w szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której delegacja ZNP przekazała zebraną kwotę.

Przypomnijmy, że pod koniec września zespół ZNP ds. współpracy z Wileńszczyzną ogłosił zbiórkę na działalność polskiego zespołu “Gromada”, który odrodził się po 14 latach; liczy 70 chórzystów i ok. 50 tancerzy. Zespołowi brakowało jednak strojów ludowych, a szczególnie butów. Problem udało się rozwiązać dzięki hojności członków i członkiń ZNP.

W czwartek 9 listopada delegacja ZNP odwiedziła polskie Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach i wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Rocznicy Niepodległości Polski. Wręczono też zebrane środki dla dzieci i młodzieży z „Gromady”

W uroczystościach z ramienia ZNP wzięli udział: Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP; Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP; Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP; Andrzej Gryguć, prezes Okręgu Podlaskiego ZNP,  Janusz Koziński, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZNP oraz koordynator zbiórki Adam Zygmunt z ZG ZNP.

(GN)

Fot: Okręg Pomorski ZNP/Facebook

Delegacja ZNP jedzie na Wileńszczyznę. Przekaże m.in. środki zebrane na działalność polskiego zespołu z Gimnazjum w Jaszunach