14 czerwca mija 83. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

14 czerwca w rocznicę pierwszego masowego transportu 728 Polaków z więzienia w Tarnowie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Od 2006 r. rocznica ta obchodzona była jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W 2015 r. Sejm zmodyfikował nazwę na Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

83 lata temu Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

Po południu na terenie Auschwitz I odbędzie się uroczyste upamiętnienie tamtych wydarzeń z udziałem oficjalnych delegacji władz państwowych oraz organizatorów obchodów.

(GN)

Fot: Muzeum Auschwitz/Twitter

Muzeum Auschwitz reaguje na skandaliczny spot PiS krytykujący marsz 4 czerwca

We wtorek przypada 82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz