15 sierpnia przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Trwają przygotowania do uroczystych obchodów

„1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy – to hasło uroczystości z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia w stolicy oraz w wielu innych miejscach w całym kraju odbędą się obchody upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Ich głównym punktem miała być defilada wojskowa na Wisłostradzie, jednak w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, została odwołana.

W całym kraju zaplanowano kilkaset wydarzeń, upamiętniających polskie zwycięstwo z 1920 roku. Oficjalne obchody rozpoczną się w piątek 14 sierpnia otwarciem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Misją instytucji ma być wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a także upowszechnianie wyznawanych przez niego wartości – dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce oraz szacunku dla polskich tradycji.

Tego samego dnia odbędzie się Apel Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.00.

15 sierpnia o godz. 9.30 w podwarszawskim Ossowie odprawiona zostanie msza święta z udziałem Episkopatu Polski. Następnie o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W dniach 14-15 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. Wkrótce w całej Polsce powstanie też kilkanaście murali w imię upamiętnienia Bitwy Warszawskiej.

Głównym punktem obchodów miała być defilada wojskowa na warszawskiej Wisłostradzie, która co roku przyciąga tysiące warszawiaków. Niestety w obawie przed koronawirusem została ona odwołana. – Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

15 sierpnia o godz. 17.30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego wystartuje “lis” – balon (replika Montgolfiery) z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Pozostałe starty balonów będą odbywały się od 14 do 16 sierpnia z różnych punktów w stolicy.

Wieczorem na stadionie PGE Narodowy odbędzie się pokaz multimedialny “1920. Wdzięczni bohaterom”. Jak zapowiada minister kultury Piotr Gliński, będzie to spektakularne widowisko historyczne, jakiego dotąd jeszcze nie było. W wydarzeniu ma wziąć udział kilkudziesięciu artystów i setki rekonstruktorów, a także konie i pojazdy historyczne.

Wiadomo, że 15 sierpnia ma pojawić się w Polsce szef amerykańskiej dyplomacji i bliski współpracownik prezydenta Donalda Trumpa, Mike Pompeo. Ma wziąć udział w uroczystościach związanych z rocznicą Bitwy warszawskiej, ale jego wizyta ma też związek z relokacją żołnierzy NATO z Niemiec do innych krajów Europy.

To właśnie 15 sierpnia dojdzie prawdopodobnie do podpisania umowy polsko-amerykańskiej o współpracy wojskowej, tzw. Enhanced Defence Cooperation Agreement.

Więcej wydarzeń związanych z obchodami 100 -lecia Bitwy Warszawskiej można znaleźć tutaj:

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej 13-16 VIII 2020

(JK, GN)

Fot: Sejm.gov.pl

Ojczyzna w potrzebie! Sto lat temu Związek wzywał nauczycieli do obrony kraju przed bolszewikami

MEN promuje ogólnopolski konkurs literacki w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej