17-latek z miejscowości Gola pod Lesznem będzie studiował na Uniwersytecie Yale. Jego nauczyciele są dumni ze swojego wychowanka!

Dawid Kopik to jedyny Polak, który w tym roku dostał się na prestiżowy Uniwersytet Yale. 17-latek  ma już na swoim koncie kilka sukcesów naukowych, a teraz będzie miał szansę kształcić się na jednej z najlepszych uczelni świata. Jesienią 2023 r. rozpocznie naukę na amerykańskim Uniwersytecie Yale w stanie Connecticut.

Jak poinformował w mediach społecznościowych dr Maciej Kawecki – Dawid przeszedł z sukcesem proces rekrutacyjny na jednej z czołowych amerykańskich uczeni – na Yale.

Nastolatek pochodzi z miejscowości Gola (woj. lubuskie) i jest uczniem II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie. Jest też laureatem „Kangura matematycznego”, zwycięzcą konkursu „Pomysł na biznes” i finalistą konkursu „Cosmic Challenge Pathfinder”. Trzy razy otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W zakres jego zainteresowań wchodzą nauki ścisłe: fizyka oraz informatyka, ale także ekonomia, prawo czy nauki społeczne.

– Nie wybrałem USA, tylko konkretną uczelnię. Gdyby była ona położona w innym kraju na świecie, też bym tam aplikował. Dzisiaj jestem zresztą niemal pewny, że po studiach wrócę do Polski – mówi Dawid w rozmowie z Maciejem Kaweckim, dodając, że na Yale chce studiować dwa kierunki: ekonomię i informatykę.

Portal naTemat. pl rozmawiał z Danutą Kunicką, wychowawczynią Dawida, w szkole podstawowej: – Był bardzo koleżeński, ambitny i pomocny dla słabszych uczniów, którzy potrzebowali pomocy. To trzy najkrótsze określenia, ale bardzo ważne. Na pewno był bardzo pracowity. Pamiętam też, że był w grupie kolegów, którzy pod względem szkolnym prowadzili zdrową rywalizację. Miał szerokie spektrum zainteresowań.

Co czuła na wieść o jego sukcesie? – Była wielka radość, wielkie wydarzenie. Znamy rodzinę Dawida. Do dziś, choć minęło już trochę lat, wymieniamy życzenia. Sam Dawid też przesyła mi życzenia np. z okazji Dzień Nauczyciela. To bardzo miłe, że o tym pamięta. I nie zapomniał, choć miał już sukcesy w liceum i wypływał na większe wody – mówi naTemat nauczycielka.

Dawid w liceum jest uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym, dwujęzycznym. W rozmowie z Radiem Elka sam opowiadał o udziale w różnych konkursach regionalnych, krajowych, czy międzynarodowych i swoich osiągnięciach.

– Przede wszystkim mam osiągnięcia z dziedziny ekonomii, z finansów. Mam również osiągnięcia w fizyce, astronomii szczególnie. Również pojawiły się humanistyczne osiągnięcia. Czy np. debaty. Trudno byłoby wymienić wszystkie. Pojawiła się matematyka, czy języki, bo od początku interesowałem się językami – mówił w Radiu Elka.

Studia na Yale są niepubliczne. Za jeden rok nauki płaci się ok. 70 tys. dolarów, jednak nastolatkowi udało się otrzymać pełne stypendium.

(JK, GN)

Ma tylko 14 lat. Kamil Wroński jest najmłodszym studentem i będzie najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce