Ma tylko 14 lat. Kamil Wroński jest najmłodszym studentem i będzie najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce

Kamil Wroński to matematyczny geniusz, jest najmłodszym studentem w Polsce. W wieku 8 lat dostał się na kierunek Mechatronika, wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. Aktualnie ma 14 lat i uczy się w pierwszej klasie liceum oraz na Politechnice. Tworzy swoje wynalazki od czwartego roku życia. Projektuje i wykonuje różnego rodzaju urządzenia np. roboty, sterowniki. Na swoje pomysły środki zbiera też na platformie Patronite.

„Mając siedem lat już konstruował złożone roboty z klocków Lego. Wtedy jego wychowawczyni bardzo szybko zauważyła, że znacznie przewyższa wiedzą matematyczną wszystkich swoich rówieśników. Dyrekcja szkoły zwróciła się w tej sprawie do kuratorium. Aby mógł w wieku 9 lat uczęszczać na zajęcia uczelni wyższych konieczne było jednak podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Lubelską, UMCS, Kuratorium Oświaty i Szkołą Kamila. Udało się. Dziś kończy już studia jednocześnie uczęszczając do liceum” – napisał o Kamilu w mediach społecznościowych dr Maciej Kawecki prezes Instytutu Lema, prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie oraz bloger i pasjonat technologii.

„Jako nastolatek absolutnie sam skonstruował napęd do samochodu! Udało mu się zrobić silnik, który działa. Jest w stanie sterować jego prędkością, poborem prądu i mocą. Silnik ma niższą temperaturę pracy niż przeciętne silniki tego typu i spełnia swoją funkcję. Kamil stworzył też Solar Trackera a więc urządzenie, które ustawia panele słoneczne w stronę słońca znacznie zwiększając ich wydajność. Postawił na jeden z najpiękniejszych i najważniejszych obszarów rozwoju technologii jakim jest ekologia i zrównoważony rozwój. Jego rozwiązanie jest dużo skuteczniejsze od tego tworzonego przez konkurencję. Chcąc pokazać światu swój projekt zamarzył o otwarciu Spółki ZOO by działać jako startup – czytamy.

I choć chłopak jest niepełnoletni 5 kwietnia Sąd Rejonowy w Lublinie wyraził zgodę na otwarcie przez Kamila działalności gospodarczej. Kamil ma mieć w Start-upie decydujący głos. Aktualnie jego głównym oraz największym projektem jest innowacyjny napęd do samochodu elektrycznego.

„Kamil dzisiaj sam robi coś, nad czym w ogromnych koncernach pracują całe zespołu naukowców! A do tego wszystkiego jest niezwykle skromnym młodym człowiekiem. Tworzenie jego silnika oraz innych projektów wiąże się z kosztami. Co więc robi? Prawie codziennie łącząc to z nauką w liceum i na studiach udziela korepetycji z fizyki, matematyki, chemii oraz elektrotechniki” – czytamy we wpisie dr Kaweckiego.

„Założył też swoje konto w serwisie Patronite by gromadzić środki potrzebne do swoich badań naukowych. To konto daje mu 500 zł miesięcznie. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę z wielkim wzruszeniem patrzyłem jak łącząc to ze swoimi obowiązkami gromadzi środki potrzebne by pomóc w tym dramacie (…) – dodał prorektor.

Oto niektóre osiągnięcia Kamila:

>>W październiku 2021 roku ukończył projekt na Politechnice – jego celem było stworzenie sterowania do urządzenia badającego przepływy dwufazowe (mieszaniny gaz-ciecz). Kamil napisał sterowanie w języku C pod mikrokontroler oraz aplikację sterującą w języku Python.
>>Stworzył Solar Tracker – urządzenie ustawiające panele słoneczne w stronę słońca, co znacznie zwiększa ich wydajność.
>>Doceniła go firma STMicroelectronics – jedna z największych firm technologicznych na świecie. Od ponad roku Kamil ma prywatnego tutora z tej firmy, a także dostęp do wszystkich płytek oraz części wyprodukowanych przez tą firmę. Ma także dostęp do najnowszego oprogramowania.

Kamil jest obecny w mediach społecznościowych, prowadzi m.in. swój profil na Facebooku i nagrywa filmiki na YouTube

(JK, GN)

Sukcesy polskich uczniów i studentów w prestiżowych konkursach. Prototyp minisatelity i aplikacja dla metropolii

Polscy uczniowie to światowa elita