Polscy uczniowie to światowa elita

W 2019 roku polscy uczniowie w 8 olimpiadach międzynarodowych zdobyli aż 30 krążków: 1 złoty, 19 srebrnych i 10 brązowych. Mamy naprawdę zdolną młodzież!

O polskich uczniach słychać na najważniejszych międzynarodowych olimpiadach i konkursach na świecie. Złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, 4 srebrne medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej i 3 srebrne krążki na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej oraz Chemicznej – to najważniejsze ich osiągnięcia na międzynarodowych zawodach edukacyjnych w 2019 r.

Łącznie uczniowie w 8 olimpiadach międzynarodowych w ubiegłym roku zdobyli aż 30 krążków: 1 złoty, 19 srebrnych i 10 brązowych. Historyczny sukces odnieśli młodzi matematycy, którzy na zawodach rozgrywanych w Wielkiej Brytanii wywalczyli aż 6 medali.

– Międzynarodowe olimpiady to prestiżowe zawody wiedzy, w których startują najlepsi uczniowie z całego świata. Polscy uczniowie uczestniczą w nich co roku, osiągając bardzo dobre wyniki i zdobywając medale. Dla każdego zawodnika już sam udział w rywalizacji na arenie międzynarodowej jest wielkim wyróżnieniem i nagrodą – podkreśliła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

– W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, niektórzy organizatorzy międzynarodowych olimpiad zdecydowali o przeniesieniu zawodów na kolejny rok, inni – o przeprowadzeniu ich w formie zdalnej. Obecnie trwają przygotowania polskich uczniów do udziału w kilku olimpiadach – dodała.

Ministerstwo Edukacji Narodowej powierza i finansuje organizację olimpiad przedmiotowych, tematycznych lub interdyscyplinarnych podmiotom wyłonionym w otwartym konkursie. Regulamin konkursu przewiduje organizację nie tylko olimpiady ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej.

Z budżetu ministerstwa finansowane jest zarówno przygotowanie olimpiady (obozy naukowe i przygotowawcze), jak również udział polskich reprezentantów w olimpiadach międzynarodowych (m. in. bilety lotnicze, opłaty wpisowe czy ubezpieczenie).

– Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, ich nauczycielom i rodzicom, a także przedstawicielom Komitetów Olimpijskich! Życzymy powodzenia w nadchodzących olimpiadach! Najbliższa – Bałtycka Olimpiada Informatyczna – rozpocznie się 20 lipca i będzie przeprowadzona on-line. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów! – stwierdziła rzeczniczka ministerstwa.

Oto szczegółowy wykaz sukcesów polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach w ubiegłym roku:

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (IPhO 2019)
4 medale – srebrny i 3 brązowe zdobyli polscy uczniowie na 50. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbyła się w Izraelu (Tel Aviv, 7-15 lipca). W zawodach wzięło udział łącznie 363 uczniów z 78 krajów. Srebrny medal wywalczył Tomasz Ślusarczyk (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie). Brązowe medale przypadły w udziale: Juliuszowi Baneckiemu (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Jakubowi Wiktorowi Wornbardowi (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie) i Piotrowi Danielowi Sawickiemu (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie).

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (IGeo 2019)
Podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbyła się w Hongkongu (30 lipca-5 sierpnia), polscy uczniowie wywalczyli 4 medale. Srebrne krążki zdobyli: Maciej Fiedoruk (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie), Maciej Dercz (III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni) oraz Wojciech Pawłowski (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu). Ze zdobycia brązowego medalu cieszył się Szymon Mol z Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Łącznie w rywalizacji w Hongkongu wzięło udział 166 uczestników z 43 zespołów.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI 2019)
Sukcesem zakończył się także udział polskich uczniów w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, która w 2019 r. odbyła się w stolicy Azerbejdżanu (4-11 sierpnia). W zawodach wzięło udział 335 uczestników z 88 krajów świata. Polacy przywieźli z Baku 3 medale – 2 srebrne i brązowy. Srebro zdobyli Mieszko Grodzicki z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Jakub Wasilewski z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Brąz wywalczył Marek Skiba z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO 2019)
Świetnie spisali się polscy uczniowie również podczas 30. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej. Z zawodów, które odbyły się w Szegedzie na Węgrzech (14-21 lipca), młodzi biolodzy przywieźli 4 srebrne medale. Byli to: Marcin Maniak (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie), Mikołaj Skiba (Liceum Akademickie UMK w Toruniu), Grzegorz Procyk (Liceum Akademickie UMK w Toruniu) i Jakub Kwiatkowski (Liceum Akademickie UMK w Toruniu).

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO 2019)
Znakomite rezultaty odnotowali także młodzi chemicy podczas 51. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (Paryż, 21-30 lipca). Do kraju przywieźli 4 medale. Ze srebra cieszyli się: Grzegorz Procyk (Liceum Akademickie UMK w Toruniu), Dominik Bałaban (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie), Kordian Głąbowski (II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie). Brąz przypadł w udziale Mikołajowi Wawrzyńcowi Popławskiemu z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Łącznie w rywalizacji wzięło udział 80 drużyn z całego świata.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA 2019)
Bardzo dobre wyniki uzyskali polscy uczniowie na 13. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (Keszthely, 2-10 sierpnia). W rywalizacji wzięło udział 260 uczestników z 46 krajów świata. Nasi reprezentanci łącznie zdobyli 4 krążki – 2 srebrne i 2 brązowe. Srebrne medale wywalczyli: Antoni Skoczypiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Kamil Ciebiera z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Brązowymi medalami cieszyli się z kolei Mateusz Kapusta z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu oraz Wojciech Kolesiński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO 2019)
Historyczny sukces odnieśli młodzi matematycy na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wielkiej Brytanii (Bath, 10-22 lipca). Łącznie wywalczyli 6 medali – złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. Po raz pierwszy od 25 lat reprezentant Polski zdobył maksymalną liczbę punktów, bezbłędnie rozwiązując wszystkie zadania konkursowe. W zawodach startowało blisko 600 uczniów z całego świata. W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli 10. miejsce.

Najlepszy wynik spośród polskich matematyków uzyskał Jan Fornal z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, który zdobył maksymalną liczbę punktów. Srebrny krążek wywalczyło trzech uczniów: Juliusz Banecki (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Kamil Galewski (I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim) i Radosław Żak (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie). Dla ucznia z Krakowa był to drugi srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Brązowe medale przypadły w udziale Justynie Jaworskiej (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie) i Tomaszowi Ślusarczykowi (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie).

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna
Podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w zawodach indywidualnych srebrny medal oraz nagrodę za bezbłędne rozwiązanie jednego z zadań wywalczył Diego Król z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej. Wzmiankę zaszczytną otrzymali: Alicja Maksymiuk (III Liceum Ogólnokształcące w Lublinie), Krzysztof Olejniczak (III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu) oraz Izabela Znój (I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie). W zawodach drużynowych brązowy medal zdobyła drużyna „Bóbr”, którą reprezentowali: Stanisław Sochacki (Liceum Akademickie Politechniki Wrocławskiej), Martyna Szymańska (III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu), Izabela Znój oraz Mateusz Winiarski (I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie). Druga reprezentująca Polskę drużyna „Żubr” otrzymała wzmiankę zaszczytną. Należeli do niej: Diego Król, Alicja Maksymiuk, Krzysztof Olejniczak oraz Mikołaj Walicki (Liceum Ogólnokształcące im. Jana Sobieskiego w Lublinie). Zawody odbyły się w Yongin w Korei Południowej (29 lipca-2 sierpnia).

Osiągnięcia naszych uczniów na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w 2019 roku 2019 r. dobrze wypadają na tle rezultatów uczniów z innych krajów europejskich. Przedstawiamy wybrane zestawienia z następującymi krajami: Niemcy, Wielka Brytania, Estonia, Finlandia, Szwecja, Czechy.

Na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej Polska zdobyła 4 medale (1 srebrny, 3 brązowe), Niemcy – 5 (2 srebrne, 3 brązowe), Wielka Brytania – 3 (1 srebrny, 2 brązowe), Estonia – 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy), Finlandia – 3 (1 złoty, 2 brązowe), Szwecja – 3 (1 srebrny, 2 brązowe), Czechy – 4 (1 srebrny, 3 brązowe).

Podczas Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej uczniowie z Polski wywalczyli 4 medale (3 srebrne, 1 brązowy), z Wielkiej Brytanii – 4 (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe), z Estonii – 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy), z Finlandii – 2 (2 brązowe), z Czech – 2 (2 brązowe). Uczniowie z Niemiec i ze Szwecji nie brali udziału w tych zawodach.

Interesująco wygląda zestawienie medalowe z Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Uczniowie z Polski zdobyli podczas zawodów 3 medale (2 srebrne, 1 brązowy), z Niemiec – 3 (3 brązowe), z Wielkiej Brytanii – 2 (2 brązowe), z Estonii – 3 (1 srebrny, 2 brązowe), z Finlandii – 2 (2 brązowe), ze Szwecji – 4 (1 srebrny, 3 brązowe), z Czech – 3 (2 srebrne, 1 brązowy).

Na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej Polska zdobyła 4 medale (4 srebrne), Niemcy – 4 (1 srebrny, 3 brązowe), Wielka Brytania – 4 (3 srebrne, 1 brązowy), Estonia – 4 (1 srebrny, 3 brązowe), Szwecja – 3 (1 srebrny, 2 brązowe), Czechy – 4 (3 srebrne, 1 brązowy). Uczniowie z Finlandii nie zdobyli medalu podczas tych zawodów.

Na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej Polska zdobyła 4 medale (3 srebrne, 1 brązowy), Niemcy – 4 (2 srebrne, 2 brązowe), Wielka Brytania – 4 (1 złoty, 2 srebrne, 1 brązowy), Estonia – 4 (2 srebrne, 2 brązowe), Finlandia – 1 (1 brązowy), Szwecja – 3 (3 brązowe), Czechy – 4 (1 złoty, 3 srebrne).

Podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki Polska zdobyła 4 medale (2 srebrne, 2 brązowe), Niemcy – 2 (1 srebrny, 1 brązowy), Wielka Brytania – 5 (1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy), Estonia – 1 (1 srebrny), Czechy – 4 (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe). Uczniowie z Finlandii i ze Szwecji nie brali udziału w zawodach.

Znakomicie prezentują się rezultaty uzyskane przez naszych uczniów podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Młodzi matematycy z Polski wywalczyli 6 medali (1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe), z Niemiec – 4 (1 złoty, 3 brązowe), z Wielkiej Brytanii – 6 (1 złoty, 2 srebrne, 3 brązowe), z Estonii – 5 (1 srebrny, 4 brązowe), z Finlandii – 2 (1 srebrny, 1 brązowy), ze Szwecji – 2 (1 złoty, 1 brązowy), z Czech – 4 (4 brązowe).

Podobnie jak Polska, 1 medal (srebrny) na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej wywalczyli uczniowie z Czech (srebrny) i Estonii (brązowy). 7 krążków zdobyli uczniowie z Wielkiej Brytanii (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe). Bez medalu wrócili z zawodów młodzi lingwiści z Niemiec, Finlandii i Szwecji.

(PS, GN)