Sukcesy polskich uczniów i studentów w prestiżowych konkursach. Prototyp minisatelity i aplikacja dla metropolii

Polscy uczniowie wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat. Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu prototypu minisatelity oraz przeprowadzeniu za jego pomocą badań naukowych. Ale to nie jedyny sukces młodych polskich naukowców. Aplikacja stworzona przez studentów z Polski zajęła drugie miejsce w globalnym konkursie Open Data Addathon organizowanym przez Abu Dhabi Digital. Wyróżniony projekt zwiększa efektywność funkcjonowania transportu zbiorowego w nowoczesnej metropolii oraz pozwala na poprawę komfortu życia mieszkańców.

Projekt, który zwyciężył w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, przygotował zespół OSATeam. Stworzyli go uczniowie z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie: Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński, Piotr Wyżliński.

Zespół OSATeam opracował technikę autonomicznego pobierania próbek atmosferycznych za pomocą pompy powietrza, obrotowej igły oraz samouszczelniającej się karuzeli pojemników. To rozwiązanie, które w znaczący sposób usprawnia i redukuje koszty pobierania próbek atmosferycznych Ziemi. Młodzi naukowcy zajęli się nie tylko techniczną stroną projektu, ale także poszukiwaniem sponsorów i nawiązywaniem współpracy z ośrodkami naukowymi.

CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach przedsięwzięcia zespoły samodzielnie konstruują prototypy sond kosmicznych oraz przeprowadzają za ich pomocą badania naukowe. W konkursie rywalizują zespoły, które wygrały krajowe eliminacje lub zostały wybrane przez ESA do reprezentowania swojego kraju.  Wirtualna edycja European CanSat Competition2021 odbywała się od 29 września do 8 października.

Z kolei globalny konkurs Open Data Addathon został zorganizowany w grudniu (6-15 grudnia 2021 r.) przez Abu Dhabi Digital Authorities. Zadaniem międzynarodowych zespołów składających się ze studentów, naukowców i przedstawicieli firm sektora informatycznego było zaproponowanie – na podstawie udostępnionych zbiorów danych – innowacyjnego rozwiązania dla metropolii przyszłości.

Nagrodzona aplikacja stworzona przez polskich studentów zwiększa efektywność funkcjonowania transportu zbiorowego w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Polski zespół konkursowy stworzyli studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej SMART CITY, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych DATA SCIENCE CLUB. W jego składzie znaleźli się: Stanisław Raczkiewicz, Paweł Saniewski, Adam Miśkiewicz, Michał Kaza, Maciej Grzelczyk, Igor Nowacki i Aleksandra Jamróz.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

(JK, GN)

Kolejne sukcesy polskich uczniów. Medale na międzynarodowych olimpiadach z biologii i fizyki

Sukcesy polskich uczennic i uczniów na międzynarodowych olimpiadach z informatyki, geografii i fizyki