Sukcesy polskich uczennic i uczniów na międzynarodowych olimpiadach z informatyki, geografii i fizyki

Znakomicie spisali się polscy uczniowie na 33. Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (IOI). Zdobyli złoty i srebrny medal. Powody do radości mają też uczestniczki I Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt. Nasze reprezentantki zdobyły 4 medale – złoty, srebrny i brązowy. Zakończyła się też Europejska Olimpiada Fizyczna (EuPhO). Polscy uczniowie wywalczyli łącznie 4 medale – 2 srebrne i 2 brązowe oraz 1 wyróżnienie. Z kolei zwycięzcą VII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej został Mateusz Piotrowicz z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni – informuje MEiN.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna to najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny dla uczniów na całym świecie. Wydarzenie organizowane jest corocznie. Tegoroczna edycja olimpiady odbywała się od 19 do 25 czerwca 2021 r. Gospodarzem wydarzenia był Singapur, jednak ze względu na pandemię, zawody przeprowadzono online.

Jan Strzeszyński, uczeń klasy drugiej XIV LO w Warszawie zdobył złoty medal, a Antoni Buraczewski, uczeń klasy drugiej III LO we Wrocławiu oraz Bartłomiej Czarkowski, uczeń klasy drugiej III LO w Gdyni zdobyli srebrne medale.

Od 14 do 19 czerwca w formule zdalnej odbywała się I Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt. Gospodarzami I Europejskiej Olimpiady Informatycznej Dziewcząt zorganizowanej w formie online byli Szwajcarzy. Zawodniczki reprezentujące Polskę uczestniczyły w zawodach stacjonarnie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jadwiga Świerczyńska, uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,  i Zuzanna Ossowska, uczennica klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zdobyły złote medale. Wiktoria Rozkosz, uczennica klasy drugiej XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie zdobyła srebrny, a Elżbieta Łabaj, uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie – brązowy medal.

W czwartek, 1 lipca zakończyły się zawody VII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej (Baltic iGeo), organizowanej w Suwałkach przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. W zmaganiach uczestniczyło 29 uczniów szkół średnich z Estonii, Łotwy, Rosji oraz Polski, wyłonionych w krajowych olimpiadach geograficznych.

Zwycięzcą VII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej został Mateusz Piotrowicz z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Srebrne medale zdobyli: Piotr Zatwarnicki (PLO nr III w Opolu), Kajetan Rożej (ULO UMK w Toruniu), Jan Machalski (PLO nr III w Opolu), Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku), a brązowe Szymon Kłapiński (II LO w Wałbrzychu), Artur Szlęzak (III LO w Katowicach).

Baltic iGeo jest również formą przygotowania do udziału w ogólnoświatowej, XVII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która odbędzie się w sierpniu 2021 w formule online.

Zakończyła się też Europejska Olimpiada Fizyczna (EuPhO). Zawody EuPhO odbyły się 19 i 20 czerwca. Polscy uczniowie wywalczyli łącznie 4 medale – 2 srebrne i 2 brązowe oraz 1 wyróżnienie. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie lub tegoroczni absolwenci szkół średnich z 30 krajów europejskich oraz uczniowie z 16 krajów pozaeuropejskich. Ze względu na pandemię uczestnicy nie wyjeżdżali ze swoich krajów, łączność utrzymywana była za pomocą internetu.

Polscy uczniowie wywalczyli łącznie 4 medale – 2 srebrne i 2 brązowe. Ze srebrnych krążków cieszyli się: Korneliusz Obarski z Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, Kacper Paciorek z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Brązowy medal wywalczyli: Michał Lipiec z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Piotr Maksymiuk z Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Wyróżnienie otrzymał Krzysztof Sierocki z II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny

Przyłączamy się do gratulacji dla wszystkich nagrodzonych.

(JK, GN)

Fot: MEiN

Polscy uczniowie to światowa elita