Kolejne sukcesy polskich uczniów. Medale na międzynarodowych olimpiadach z biologii i fizyki

Znakomicie spisali się polscy uczniowie na 32. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej. Nasi reprezentanci wywalczyli łącznie 4 medale, w tym złoty, srebrny i 2 brązowe. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne tegoroczne zawody odbyły się formule on-line. Rywalizowali w nich uczniowie z 76 krajów. Z kolei na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej polska drużyna zdobyła 5 krążków: srebrny i cztery brązowe.

 

Jak informuje na swojej stronie MEiN na olimpiadzie z biologii złoty medal zdobył Jakub Kwiatkowski z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. To trzeci krążek Jakuba na międzynarodowych zawodach. W poprzednich latach uczeń toruńskiego liceum zdobył srebrne medale.

Srebro wywalczył Jakub Onopiuk z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Z brązowych krążków cieszyli się Kornel Wojasiński (XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie) oraz Maciej Maj (I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie).

W rywalizacji wzięli udział zawodnicy z 76 krajów, którzy rozwiązywali zadania teoretyczne i praktyczne. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne zawody odbyły się w formule zdalnej od 18 do 23 lipca (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego).

Ale to nie koniec dobrych informacji. 5 medali (srebrny i 4 brązowe) zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2021).W zawodach uczestniczyli reprezentanci 75 krajów. Organizatorem IPhO 2021 była Litwa, jednak ze względu na pandemię COVID-19 rywalizacja odbyła się w formie zdalnej.

Srebrny medal wywalczył Miłosz Piotr Matraszek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Z brązowych krążków cieszyli się natomiast: Emil Kisielewicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Antoni Krzysztof Grabowski z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Antoni Jan Skoczypiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Piotr Krzysztof Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Gratulujemy! Więcej informacji o zawodach można znaleźć tutaj i tutaj

(JK, GN)

Fot: MEiN

Deszcz medali dla polskich uczniów na 62 Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO)