19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin zaprasza do udziału w akcji Żonkile

Zbliża się 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Już po raz dziewiąty Muzeum Polin zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

„W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku” – czytamy na stronie muzeum.

Żonkil od początku stał się symbolem powstania w getcie warszawskim, a to za sprawą ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. W książce autorstwa Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” opowiadał, że każdego 19 kwietnia, w dzień rocznicy, otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkili. Później on sam co roku składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Program tegorocznych obchodów wybuchu powstania w getcie warszawskim można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: Muzeum Polin

W niedzielę 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię obchody przeniesiono do sieci