Zbliża się 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Już po raz dziewiąty Muzeum Polin zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.
„W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku” – czytamy na stronie muzeum.
We invite you to join the Warsaw Ghetto Uprising Campaign this April 19th, 2021. To find out how you can get your FREE commemorative daffodil, visit our website (https://t.co/mfsaAtZCPB). Post a selfie on the anniversary with our hashtag: #WarsawGhettoUprising pic.twitter.com/CJBXzCXBs3
— POLIN Museum (@polinmuseum) April 12, 2021
Żonkil od początku stał się symbolem powstania w getcie warszawskim, a to za sprawą ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. W książce autorstwa Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” opowiadał, że każdego 19 kwietnia, w dzień rocznicy, otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkili. Później on sam co roku składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
Program tegorocznych obchodów wybuchu powstania w getcie warszawskim można znaleźć tutaj.
(JK, GN)
Fot: Muzeum Polin