W niedzielę 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię obchody przeniesiono do sieci

W niedzielę minie 77 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii obchody będą wirtualne. Równo o 12 Warszawie zabrzmią syreny.

Do tej pory w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku także będzie można wziąć udział w akacji, ale online.

„Po raz kolejny pragniemy upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyli: nasi wolontariusze, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski” – czytamy na stronie muzeum Polin.

Akcję Żonkile wspiera również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim. Sam byłem wielokrotnie wolontariuszem i rozdawałem żonkile. Oczywiście w związku z epidemią cała akcja przenosi się do Internetu – podkreślił Trzaskowski.

Każdy chętny będzie mógł wydrukować sobie żonkila, a później go samodzielnie złożyć i przykleić. Cały instruktaż, jak to zrobić można znaleźć na kanale YouTube

Dlaczego akurat żonkile? Duży wpływ na wybór tych kwiatów miała historia nieżyjącego już Marka Edelmana. W każdą rocznicę dowódca powstania dostawał od nieznajomej żółte kwiaty. Później przez lata kładł je przy pomniku poświęconym pamięci tego wydarzenia.

Przypomnijmy, że powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku i było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Program wirtualnych obchodów wybuchu powstania można znaleźć tutaj. A więcej na temat historii tego wydarzenia można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Muzeum Polin/Twitter

Nauczyciele w Powstaniu Warszawskim i w polskim podziemiu. Cześć ich pamięci!