20. Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna – 3 medale dla polskich uczniów

Zakończyła się 20. edycja Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej, która odbyła się w Bansku w Bułgarii (21-29 lipca). Polscy uczniowie przywieźli z zawodów 3 medale indywidualne – 2 srebrne i 1 brązowy. W kwalifikacji drużynowej wywalczyli trzecie miejsce i brązowy krążek – podało MEiN. Gratulujemy!

Jak informuje MEiN polscy uczniowie reprezentowali nasz kraj indywidualnie i drużynowo.

Zespół „Poland Ą”: Michał Napieralski – V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, Alicja Przybylik – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, Wojciech Raszczuk – I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu, Alicja Urbańska – Liceum Ogólnokształcące nr V im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu.

Zespół „Poland Ę”: Jonasz Kościkiewicz – Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Bartłomiej Rozenberg – IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie ,Wojciech Szot – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Inge Zasowski – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie

Srebrnymi medalami zostali nagrodzeni: Bartłomiej Rozenberg i Wojciech Szot. Jonasz Kościkiewicz otrzymał brąz. Wyróżnienie za najlepsze rozwiązanie jednego z zadań konkursowych zdobył Michał Napieralski. Michał został również doceniony tzw. wzmianką zaszczytną. Wyróżnienie to trafiło też do Wojciecha Raszczuka i Alicji Urbańskiej.

W rozgrywkach drużynowych zespół „Poland Ę” otrzymał brązowy medal.

Zawody odbywają się od 2003 r. i są kontynuacją Olimpiad Lingwistyczno-Matematycznych organizowanych w Moskwie i Sankt Petersburgu w latach 60. i 90. ubiegłego wieku. VII edycja finału międzynarodowego odbyła się w 2009 r. we Wrocławiu. Polscy uczniowie reprezentują nasz kraj od drugiej edycji.

Polskie eliminacje do olimpiady są od początku organizowane przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Lingwistyka matematyczna to dział językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. Udział w konkursie nie wymaga umiejętności językoznawczych ani znajomości języków obcych. Wystarczy zdolność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego budowania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza.

Więcej tutaj

(GN)

V LO w Krakowie “pęka z dumy” po sukcesach swojego ucznia. „Michał Lipiec dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe”

Kolejny sukces polskich uczniów. Cztery medale na XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej