Aż 2 mld osób na świecie żyje bez dostępu do czystej wody pitnej. Problem pogłębia się przez przyspieszające zmiany klimatu – podaje Polska Akcja Humanitarna. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Dzień został ustanowiony aby zwrócić uwagę na problemy zarządzania zasobami słodkiej wody na świecie i propagować zrównoważone gospodarowanie nimi.
Światowy Dzień Wody jest obchodzony w tym roku pod hasłem „Przyśpieszyć zmiany” (Accelerating Change) i koncentruje się na konieczności wzmożenia wysiłków dla rozwiązania kryzysu związanego z dostępem do wody oraz do odpowiednich urządzeń sanitarnych i kanalizacji, z jakim od dawna boryka się nasza planeta, a który pogłębia się jeszcze wskutek gwałtownego wzrostu populacji świata, industrializacji, konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych i postępujących zmian klimatycznych.
💧Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!
Aż 2⃣ mld osób na świecie żyje bez dostępu do czystej wody pitnej. Problem pogłębia się przez przyspieszające zmiany klimatu.
Od 30 lat specjalizujemy się w zapewnianiu dostępu do wody. Zobacz, jak Ty możesz pomóc: https://t.co/EFkXJKvE8K pic.twitter.com/wnjtDKKnPF
— Polska Akcja Humanitarna (PAH) (@PAH_org) March 22, 2023
Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi zajmuje woda, ale tylko 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 1 proc. jest dostępna do spożycia. Z tego powodu woda jest cennym zasobem, którego wartość jest niemożliwa do przecenienia. Co roku, 22 marca prezentowany jest aktualny raport na temat Wody na Świecie.
#WaterAction is action for
💧gender equality
💧poverty reduction
💧climate justice
💧education
💧biodiversity & more.
On Wednesday, the UN Water Conference begins to find solutions to ensure everyone, everywhere has access to clean & safe water. https://t.co/sQKxCSMY3L pic.twitter.com/CcaRo7o1YR
— United Nations (@UN) March 22, 2023
Światowy Dzień Wody ustanowiony został 22 grudnia 1992 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną jego proklamowania była rekomendacja Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, inaczej zwanej Szczytem Ziemi, która odbyła się w czerwcu 1992 roku w Rio de Janeiro i zasłynęła przyjęciem Agendy 21 – wszechstronnego planu działań na wiek XXI dla Narodów Zjednoczonych, rządów i grup społecznych w każdym obszarze, w którym człowiek ma wpływ na środowisko.
OUT NOW: The new UN World Water Development Report 2023!
On #WorldWaterDay, let's celebrate all the different ways water benefits our lives and prioritize global efforts to ensure safe water for everyone, everywhere.
Read the full #WorldWaterReport: https://t.co/wJ5mUrlZyJ pic.twitter.com/ZsferPu9RE
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) March 22, 2023
Jeden z rozdziałów Agendy poświęcony został problemom zasobów świeżej wody na świecie, jako bodaj najważniejszym spośród wszystkich zagadnień związanych ze środowiskiem.
(GN)
Fot: worldwaterday.org
UNICEF: 7 mln dzieci w Ukrainie nie ma stałego dostępu do elektryczności, ogrzewania i wody
WHO i UNICEF ostrzegają: Ponad 800 mln dzieci na świecie nie może umyć rąk w szkole