27 marca 2023 r. Dzień Autorów Europejskich. Komisja Europejska chce promować czytelnictwo wśród młodzieży

Komisja Europejska ogłosiła nową europejską inicjatywę – Dzień Autorów Europejskich. Odbędzie się on 27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży. Z okazji DAE Szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos.

„W oparciu o różnorodne inicjatywy istniejące we wszystkich państwach członkowskich UE, to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów >>książki<< i edukacji, dążąc do zachęcenia Europejczyków do czytania i pomagając im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową” – czytamy w komunikacie.

„Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoła bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym” – zaznaczono.

Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos.

Więcej informacji na temat nowej inicjatywy można znaleźć tutaj

(JK, GN)

Uczennica z Poznania wśród 27 zwycięzców tegorocznego konkursu dla młodych tłumaczy pisemnych w UE