28. finał akcji „Sprzątanie świata” za nami. Jak co roku akcję wspierały szkoły i przedszkola

W 2020 roku zebrano około 140 ton śmieci, 20 tysięcy worków odpadów. To tyle, ile w sumie ważą 3 samoloty Boeing 737-400 – podkreśla Grzegorz Mikosza, koordynator Akcji Sprzątanie Świata. Do fundacji „Nasza Ziemia” zgłoszono 606 dzikich wysypisk. Ja będzie w tym roku? Trwają pierwsze podsumowania finału 28. edycji akcji, który odbył się w ostatni weekend. Jak co roku w zbiórkę śmieci zaangażowało się wiele szkół i przedszkoli.

Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”! Fundacja „Nasza Ziemia” szacuje, że w wielkie sprzątanie zaangażowanych było w tym roku około 400 tysięcy osób, ponad trzy tysiące zarejstrowanych grup. Wielki finał akcji trwał od piątku 17 września) do niedzieli (19 września). Ponad pół tony śmieci zebrali wolontariusze akcji ”Sprzątanie świata” tylko nad samym tylko brzegiem Wisły w Warszawie.

“Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Fundacja „Nasza Ziemia” to organizacja pozarządowa założona przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz w 1994 roku. Od tego czasu fundacja koordynuje Akcję Sprzątania Świata w Polsce (inspiracją była akcja Clean Up Australia). Co roku efekty wszystkich przeprowadzonych akcji terenowych prezentowane są w specjalnym raporcie.

Trwają pierwsze podsumowania tegorocznego finału na Facebooku fundacji Nasza Ziemia.

(JK, GN)

Fot: Fundacja Nasza Ziemia/Facebook

18-20 września odbędzie się kolejny finał akcji “Sprzątanie Świata”. W tym roku pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”