300 plus także dla dorosłych uczniów. Rząd rozszerzył program „Dobry start”

Wszyscy uczniowie, nawet dorośli, zostaną objęci programem „Dobry start”. Będzie to możliwe dzięki zmianie rozporządzenia w tej sprawie, którą przyjął rząd. Od nowego roku szkolnego świadczenie to będzie przysługiwało także uczniom szkół policealnych i dla dorosłych.

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061).

Zmienione zasady mają obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – tak więc dorośli uczniowie będą mogli skompletować wyprawkę szkolną jeszcze przed końcem wakacji.

Nie zmieni się natomiast kryterium wiekowe obowiązujące w programie. Podobnie, jak w ubiegłym roku, tak i teraz 300 plus będzie wypłacane do ukończenia 20 lat, a w przypadku osób niepełnosprawnych – 24 lat.

Rząd zdecydował także, że o 300 plus będzie można występować nie tylko za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy specjalnej strony ministerstwa rodziny, ale także przez system teleinformatyczny ZUS. Wnioski w wersji elektronicznej rodzice mogą składać od 1 lipca, od sierpnia będzie je można dostarczać do urzędu miasta lub gminy, także pocztą lub osobiście.

Według najnowszych danych już ponad milion osób złożyło wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną dla dziecka. Nie wszyscy mogą jednak już złożyć wniosek. Powodem jest reforma edukacji. Osoby mieszkające w gminach, w których nie zakończyła się jeszcze rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, muszą poczekać z ubieganiem się o świadczenie na wyprawkę, aż będzie wiadomo, do jakiej placówki trafi ich dziecko.

(JK, GN)

Fot: MRPiPS