6 grudnia obchodzimy Mikołajki! To radosny dzień także w szkołach i przedszkolach

Mikołajki to jeden z bardziej sympatycznych dni w roku, szczególnie wyczekiwany przez dzieci. To dzień, kiedy zwyczajowo wręczamy sobie drobne upominki. Popularnym zwyczajem w szkołach i przedszkolach jest losowanie osoby, dla której kupuje się podarunek.

W Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku. Na początku wręczaliśmy sobie tradycyjne bożonarodzeniowe podarunki, takie jak pierniki i jabłka. Obdarowywaliśmy zazwyczaj bliskie nam osoby dorosłe. Zwyczaj wręczania upominków dzieciom zaczął rozwijać się w Polsce dopiero w XIX wieku.

6- go grudnia Polacy obdarowują się zazwyczaj drobnymi, symbolicznymi podarunkami. Upominki wręczane są bezpośrednio bliskiej osobie lub wkładane pod poduszkę, do butów lub do torby zawieszonej przy łóżku.

Jedną z tradycji, która obowiązuje w większości szkół jest losowanie klasowe. Nie da się ukryć, że czasami jest to dosyć problematyczna kwestia, w końcu nie zawsze dobrze zna się osobę, na którą się trafia.

Mikołajki to popularna nazwa dnia poświęconego pamięci świętego Mikołaja z Miry. Jest to wspomnienie obchodzone w Kościele katolickim i prawosławnym.

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku.

(GN)

Fot: SP w Węgorzynie/Facebook

„List od Mikołaja”. Ruszyła przedświąteczna akcja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę