6 września rusza nabór wniosków na patriotyczne wycieczki. MEiN podało listę miejsc, internauci wyłapują błędy

Nie tylko nauczyciele geografii łapią się za głowy. Na liście miejsc, które młodzież szkolna może odwiedzić uzyskując na wycieczki dofinansowanie w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę” internauci wyłapują kolejne błędy. Sprostowali na przykład, że zamek we Fromborku pomylono z zamkiem w Lidzbarku Warmińskim. Minister Czarnek zapowiedział już, że lista zostanie poprawiona. Tłumaczy, że to… pilotażowe przedsięwzięcie.

„Polecam lekturę miejsc do pisowskiego programu wycieczek szkolnych. Popatrzyłem na swój region i…dowiedziałem się, że np. Włocławek leży w warmińsko-mazurskim, Kanał Elbląski jest w Elblągu, we Fromborku mamy zamek biskupów warmińskich … mamy też brak szacunku dla zmarłych – Miłomłyn – pomnik „Inki” z takim zapisem w cudzysłowie…” – napisał m.in. na Facebooku Marian Jurak, przewodnik PTTK z Olsztyna.

„Jest też tajemniczy Tolmic…(właściwa nazwa: Tolkmicko – przyp. red) z polecanymi zabytkami miasta i Kanałem Elbląskim… Taka oto patriotyczna, narodowa wiedza o własnym kraju w dokumencie rządowym… Wniosek – może jednak mniej modłów, a więcej nauki, bo inaczej wychodzi kpina ze zdrowego rozsądku w postaci pisanego na kolanie programu” – skomentował.

Na błędy wskazują też inni internauci. W wykazie dotyczącym województwa pomorskiego MEiN wskazało, że warto wysłać dzieci na wycieczkę do Domu Heweliusza w Gdańsku. Problem w tym, że taki dom nie istnieje od wieków. Kolejny błąd dotyczy Gdyni, gdzie według wykazu przy Skwerze Kościuszki cumuje ORP Dar Pomorza. Tylko że słynny żaglowiec nigdy nie był Okrętem Rzeczpospolitej Polskiej, był nim za to cumujący po sąsiedzku ORP Błyskawica.

Pytany przez PAP o te błędy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że wycieczki dla uczniów to „zupełnie nowe i pilotażowe przedsięwzięcie”.”Ta ustawa była opóźniana w Sejmie, spotykała się z protestami opozycji, była nazywana >>lex Czarnek<<, wymyślano, jakie cuda na jej podstawie będą robione. Rzeczywiście przygotowania do tego pilotażu były bardzo szybkie, jeśli są pomyłki to będą natychmiast usuwane” – zapewnił Czarnek i dodał, że dziękuje za czujność i wskazanie błędów.

Przypomnijmy, że kilkaset miejsc – muzeów, kościołów, miejsc pamięci znalazło się na liście opracowanej przez ministerstwo edukacji. Jeśli szkoły któreś z tych miejsc chciałyby odwiedzić, mają szansę na dofinansowanie nawet 80 procent kosztów szkolnej wycieczki. Ale czasu jest mało, nabór wniosków rusza 6 września, a kto pierwszy, ten lepszy. Na dofinansowanie przedsięwzięcia MEiN przeznaczy 15 mln złotych.

„Śladami polskiego państwa podziemnego, śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego, śladami kultury i dziedzictwa narodowego, a także śladami największych osiągnięć polskiej nauki” – m.in. na takie wycieczki tematyczne można otrzymać dofinansowanie od państwa.

„Pragnę zapewnić, że idea szeroko rozumianej edukacji patriotycznej jest mi szczególnie bliska. Chciałbym, aby młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą decydować o losach naszego kraju, znali polską kulturę, szanowali język i dziedzictwo narodowe, a przede wszystkim dorastali w poczuciu dumy z bycia Polakami. Jestem przekonany, że program >>Poznaj Polskę<< będzie się do tego przyczyniał” – napisał minister Przemysław Czarnek w liście skierowanym do dyrektorów szkół. Nabór wniosków rozpocznie się 6 września i potrwa do 30 września.

Poprawiany wykaz punktów edukacyjnych znajduje się tutaj

(JK, GN)

Fot: MEiN

“Poznaj Polskę”: Wkrótce ruszy nabór wniosków. Decyduje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”

Czarnek zapowiada na jesień dofinansowanie wycieczek szkolnych do miejsc pamięci i wsparcie dla drużyn pożarniczych