78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

Mieszkańcy stolicy, władze państwowe i miejskie uczczą w poniedziałek pamięć Powstańców Warszawskich w 78. rocznicę zrywu. O godz. 17 w stolicy oraz innych miastach zawyją syreny.

78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni prowadzono z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

Oficjalne obchody 78 rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się w poniedziałek o 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

O 11:30 prezydent Andrzej Duda upamiętni cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli. To właśnie w tej dzielnicy doszło do jednej z największych zbrodni II okresu wojny światowej. W wyniku niemieckiej akcji eksterminacyjnej zginęło od 30 do 60 tysięcy osób.

O 12:00 prezydent zwiedzi znajdującą się na Placu Piłsudskiego wystawę „Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. O 14:00 odbędzie się tradycyjna uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wezmą w niej udział powstańcy a także władze państwowe i samorządowe.

O godzinie „W” hołd poległym oddadzą władze państwowe i miejskie podczas uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Powstańcy zostaną uczczeni złożeniem kwiatów przed pomnikiem Matki w parku Powstańców Warszawy na Woli o godz. 16.30. O godz. 18.30 odbędzie się uroczystość składania kwiatów i wieńców przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

O 18:30 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości składania kwiatów na Kurhanie przed Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy – w miejscu, w którym pochowane są prochy kilkudziesięciu tysięcy osób pomordowanych przez Niemców.

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o godz. 18.45 odbędzie się pokaz filmu „Walcząca” w reż. Krzysztofa Łukaszewskiego.

Wieczorem, o godz. 20.30 mieszkańcy stolicy zgromadzą się na pl. Piłsudskiego, by wraz z artystami śpiewać „(nie)zakazane piosenki”. W wydarzeniu weźmie udział minister kultury Piotr Gliński.

4 sierpnia o godz. 17 w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie otwarta wystawa współorganizowana przez Instytut Pileckiego „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha”.

5 sierpnia na Skwerze Pamięci odbędzie się zaś uroczystość upamiętniająca rzeź Woli. Na ten sam dzień, o godz. 19, zaplanowany jest Marsz Pamięci, który zakończy się zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani.

Więcej informacji o obchodach 78. rocznicy  rocznicy powstania można przeczytać na portalu dzieje.pl

(GN)

“Łącznicy rozdzielonych rodzin”. Fenomen powstańczej poczty i działalność Zdzisławy Bytnar, członkini ZNP

W Powstaniu Warszawskim walczyło i zginęło wielu nauczycieli, także członków ZNP/TON