8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. „Równość płci dzisiaj dla zrównoważonego jutra”

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy na całym świecie – jak informuje UNESCO – pod hasłem „Równość płci dzisiaj dla zrównoważonego jutra” (Gender equality today for a sustainable tomorrow).  W tym roku święto przypada niestety w cieniu wojny na Ukrainie i związanego z tym cierpienia matek, żon i córek.

Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda zwróciła się z apelem do kobiet z całego świata. „Nie możemy pozostać obojętne wobec wojny w Ukrainie” mówi pierwsza dama w filmie opublikowanym w sieci. Prosi kobiety o gest wsparcia i zachęca do zamanifestowania sprzeciwu wobec putinowskiej inwazji w Ukrainie oraz próbę przekonania rosyjskiego społeczeństwa do przerwania wojny.

„Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się w Ukrainie wojny” mówi Agata Duda. I dodaje: „Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony i córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji w Ukrainie, wystąpiły w dniu swego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi”.

Agata Duda zachęca kobiety z całego świata, by 8 marca opublikowały w mediach społecznościowych swoją fotografię z kartką, na której ma być napisane #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę lub #RussianWomanStopTheWar. Zdaniem pierwszej damy w ten sposób kobiety z całego świata „zdołają przebić się przez rosyjską cenzurę”. Przesłanie o zatrzymaniu wojny ma dotrzeć do Rosjanek.

„Kobiety dla kobiet” – pod takim hasłem odbywa się zbiórka paczek dla kobiet uciekających z Ukrainy – niezbędnika, który ma zawierać artykuły pierwszej potrzeby. Akcję koordynuje Urząd Miasta Krakowa.

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że zdecydowana większość osób szukających w Polsce schronienia przed wojną w Ukrainie to kobiety i dziewczęta. Marcin Wiącek zwrócił się do wojewodów, aby w punktach recepcyjnych dostępne było odpowiednie wsparcie: prawne, psychologiczne i medyczne dla kobiet i dziewcząt, zwłaszcza z doświadczeniem przemocy.

RPO apeluje więc, aby  w podejmowanych działaniach pomocowych organy władzy publicznej, ich pracowniczki i pracownicy oraz wolontariusze i wolontariuszki zwracali szczególną uwagę na potencjalne ryzyko wystąpienia naruszeń praw i wolności kobiet i dziewcząt opuszczających Ukrainę.

A jak Dzień Kobiet jest świętowany na Ukrainie?  Życzenia prosto z frontu przesłała grupa żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. W pełnym umundurowaniu i z karabinami w rękach złożyli kobietom pewną obietnicę. „Życzymy wam niebieskiego nieba nad głowami i zrobimy wszystko, aby niebawem wam to zapewnić” – przekazali żołnierze na Telegramie. W swoich życzeniach wojskowi podziękowali również kobietom za modlitwę. – Dziękujemy za wasze modlitwy. Z waszymi modlitwami stajemy się silniejsi – zapewnili.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet kilka reprezentantek ukraińskiej armii nagrało film z przesłaniem dla rosyjskich żołnierzy.

Historyczne przekazy mówią, że źródła Dnia Kobiet sięgają aż starożytnego Rzymu. Natomiast początki współczesnego – Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych.

(GN)

Fot: UNESCO

8 MARCA. W Międzynarodowym Dniu Kobiet życzymy respektowania praw i pokoju!

Dziś Dzień Kobiet. To ważne święto w szkolnym kalendarzu, bo „edukacja jest kobietą”