Dziś Dzień Kobiet. To ważne święto w szkolnym kalendarzu, bo „edukacja jest kobietą”

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętujemy go także w wielu szkołach, a wiele osób przypomina z tej okazji, że „Edukacja jest kobietą”. W tym dniu odbywają się także co roku manify oraz inne imprezy i wydarzenia poświęcone walce o równość płci.

Choć wielu osobom Dzień Kobiet nadal kojarzy się z PRL i tradycyjnym goździkiem, to obchodzimy go od ponad stu lat. Korzenie święta sięgają 1909 r. i obchodów zorganizowanych w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Miały one upamiętniać strajk robotnic z 8 marca 1857 r.

19 marca 1911 r. ponad milion ludzi w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii wyszło na ulice, by upomnieć się o prawa kobiet do głosowania i sprawowania publicznych urzędów. W 1977 r. ONZ zachęciła wszystkie kraje członkowskie, by ustanowiły 8 marca dniem praw kobiet i pokoju na świecie.

W Polsce co roku 8 marca (lub w okolicach tego dnia) środowiska feministyczne organizują w naszym kraju manify, czyli demonstracje upominające się o prawa kobiet.

Już w niedzielę 7 marca w kilku polskich miastach odbyły się manify. „Nie chcemy goździków i rajstop. Niech ten dzień będzie dniem gniewu i walki. Dniem siostrzeństwa i solidarności. Dniem zmieniania świata” – deklarowały organizatorki wydarzenia.

Dzisiaj w Warszawie Strajk Kobiet organizuje o godz. 16 demonstrację na Rondzie Dmowskiego (nazywanym przez tę organizację Rondem Praw Kobiet). Podobne manifestacje mają się odbyć w całej Polsce. Podczas manifestacji będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy liberalizującym prawo aborcyjne.

(JK, GN)

Fot: zsw.webd.pl

Komisja Europejska dziękuje kobietom. To lekarki, pielęgniarki, nauczycielki są na pierwszej linii frontu…

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet. Kojarzy się z goździkiem, ale to rocznica wielkiego strajku kobiet w Nowym Jorku