17 września 1939 roku Armia Czerwona – bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny – wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. W piątek obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Obchody upamiętniające rocznicę sowieckiej napaści odbędą się dziś na terenie całego kraju. W Białymstoku oficjalne otworzono Muzeum Pamięci Sybiru. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
To były wspaniałe chwile pełne radości i wzruszeń! 🙂
Już wczoraj witaliśmy naszych Drogich Sybiraków, którzy przyjechali na uroczystości otwarcia z całej Polski.
Jest nam niezmiernie miło, że jesteście z nami! 🙂
Dziękujemy! ☺️ pic.twitter.com/X8mX8uK5Hq— Muzeum Pamięci Sybiru (@Muzeum_Weglowa) September 17, 2021
Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię.
Nie było "wyzwolicielskiego pochodu" ale agresja dokonana w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami. Rzeczpospolita Polska nie przestała istnieć 17 września 1939 roku. Mieszkańcy zajętych terenów rychło staną się ofiarami zbrodni dokonywanych przez sowieckie państwo. https://t.co/H4PBnW5oky
— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) September 17, 2021
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość – napisano m.in. w uchwale.
Jak podała PAP 17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.
Więcej na ten temat napaści ZSRR na Polskę można przeczytać na portalu dzieje.pl
(JK, GN)
Fot:gov.pl
82 lata temu wybuchła II wojna światowa. Apel pamięci przed pomnikiem TON w Warszawie