Dzień upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Roberta Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r., aby zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktów w Europie, zaproponował nową formę współpracy gospodarczej i politycznej.
Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. W obliczu wojny w Ukrainie wizja ta jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek – a Dzień Europy jest podkreśleniem jedności i solidarności z narodem ukraińskim.
Dzień dobry, Europo! 🇪🇺
Dziś Dzień Europy: okazja do świętowania wspólnych wartości, takich jak demokracja, wolność i prawa człowieka.
Czym jest dla Ciebie Europa? pic.twitter.com/t2a8EkMTov— Parlament Europejski w Polsce (@Europarl_PL) May 9, 2023
– Co roku, 9 maja, będziemy upamiętniać naszą historyczną jedność – jedność wszystkich Europejczyków, którzy zniszczyli nazizm i pokonają rusyzm – ogłosił Wołodymyr Zełenski, który podpisał dekret, na mocy którego 9 maja będzie obchodzony na Ukrainie jako Dzień Europy.
Ten krok spotkał się z aprobatą przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która dzisiaj odwiedziła Kijów. Ukraina po raz pierwszy świętuje Dzień Europy ustanowiony dekretem prezydenta.
Good to be back in Kyiv.
Where the values we hold dear are defended everyday.
So it is such a fitting place to celebrate the day of Europe.
I welcome President @ZelenskyyUa's decision to make 9 May Europe Day also here in Ukraine. pic.twitter.com/MEGOEfgyIq
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 9, 2023
Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Państwach Członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Co roku tysiące osób korzysta z tej okazji, by dowiedzieć się więcej o UE podczas wycieczek, debat, koncertów i innych wydarzeń.
Regularnie obchody Dnia Europy łączą się z mottem Roku Europejskiego, którego temat proponuje Komisja Europejska wspólnie z Parlamentem Europejskim. Rok 2023 ogłoszony został Europejskim Rokiem Umiejętności (ang. European Year of Skills), którego głównym celem jest wspieranie jednostek w zdobywaniu umiejętności odpowiednich do obsadzania wysokiej jakości miejsc pracy oraz pomaganie przedsiębiorstwom, zwłaszcza MŚP, w rozwiązaniu problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w UE.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce wraz z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Regionalnym Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na tegoroczne obchody Dnia Europy.
🇪🇺 Przygotowujemy dla Was wyjątkowy Dzień Europy! 🥳🎂🎈
🎲📲 W sobotę, 13 maja, czeka na Was mnóstwo atrakcji, w tym gra miejska ,,Level up⬆️, Europe!”.
🗈 Zapisy do gry właśnie ruszyły – zarejestruj się!
📍Warszawa: https://t.co/LfykDUa8F1
📍Wrocław: https://t.co/k3EwTaPy7K pic.twitter.com/tY1gEk0YBk— Komisja Europejska (@EUinPL) April 28, 2023
W sobotę, 13 maja równolegle w Warszawie i we Wrocławiu odbywać się będą liczne atrakcje związane z tym świętem. Przygotowano Strefę Europejską, gdzie będzie można się spotkać z organizatorami oraz ich partnerami, a także wziąć udział w grze miejskiej ,,Level up, Europe!”
9 maja obchodzimy #DzieńEuropy – święto pokoju i jedności w Europie.
Z tej okazji polecamy materiały edukacyjne dla podstawówek i przedszkoli o Unii Europejskiej przygotowane przez @EUCouncil.
#UE #Unia #UniaEuropejska #edukacja #EuropeDay https://t.co/EH4Y4Zyl3y— ZNP (@ZNP_ZG) May 9, 2023
Z okazji Dnia Europy ZNP poleca na Facebooku materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i przedszkoli o Unii Europejskiej przygotowane przez Radę Unii Europejskiej.
W skład pakietu edukacyjnego wchodzą:
– ilustrowane opowiadanie „Juki i Unia Leśna”, które metaforycznie opisuje historię powstania Unii Europejskiej,
– zeszyt ćwiczeń „Ucz się z Jukim”, który poprzez metafory użyte w opowiadaniu wyjaśnia wydarzenia historyczne i fakty, a przy tym oferuje atrakcyjne gry i zabawy,
– mapa Unii Europejskiej do wykorzystania przy wykonywaniu zadań z zeszytu ćwiczeń,
– przewodnik dla nauczycieli pomagający w osiąganiu celów dydaktycznych.
Wszystkie materiały są dostępne za darmo we wszystkich językach Unii na stronie: https://europa.eu/!VtX6Cj.
(GN)
Fot: Parlament Europejski
Von der Leyen: Przyszłość Ukrainy zaczyna się w szkole. UE pomoże ukraińskim szkołom