9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie

Dzień upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Roberta Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r., aby zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktów w Europie, zaproponował nową formę współpracy gospodarczej i politycznej.

Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. W obliczu wojny w Ukrainie wizja ta jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek – a Dzień Europy jest podkreśleniem jedności i solidarności z narodem ukraińskim.

–  Co roku, 9 maja, będziemy upamiętniać naszą historyczną jedność – jedność wszystkich Europejczyków, którzy zniszczyli nazizm i pokonają rusyzm – ogłosił Wołodymyr Zełenski, który podpisał dekret, na mocy którego 9 maja będzie obchodzony na Ukrainie jako Dzień Europy.

Ten krok spotkał się z aprobatą przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która dzisiaj odwiedziła Kijów. Ukraina po raz pierwszy świętuje Dzień Europy ustanowiony dekretem prezydenta.

Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Państwach Członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Co roku tysiące osób korzysta z tej okazji, by dowiedzieć się więcej o UE podczas wycieczek, debat, koncertów i innych wydarzeń.

Regularnie obchody Dnia Europy łączą się z mottem Roku Europejskiego, którego temat proponuje Komisja Europejska wspólnie z Parlamentem Europejskim. Rok 2023 ogłoszony został Europejskim Rokiem Umiejętności (ang. European Year of Skills), którego głównym celem jest wspieranie jednostek w zdobywaniu umiejętności odpowiednich do obsadzania wysokiej jakości miejsc pracy  oraz pomaganie przedsiębiorstwom, zwłaszcza MŚP, w rozwiązaniu problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w UE.

 Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce wraz z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Regionalnym Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu  zapraszają na tegoroczne obchody Dnia Europy.

W sobotę, 13 maja równolegle w Warszawie i we Wrocławiu odbywać się będą liczne atrakcje związane z tym świętem. Przygotowano Strefę Europejską, gdzie będzie można się spotkać z organizatorami oraz ich partnerami, a także wziąć udział w grze miejskiej ,,Level up, Europe!”

Z okazji Dnia Europy ZNP poleca na Facebooku materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i przedszkoli o Unii Europejskiej przygotowane przez Radę Unii Europejskiej.

W skład pakietu edukacyjnego wchodzą:

– ilustrowane opowiadanie „Juki i Unia Leśna”, które metaforycznie opisuje historię powstania Unii Europejskiej,

– zeszyt ćwiczeń „Ucz się z Jukim”, który poprzez metafory użyte w opowiadaniu wyjaśnia wydarzenia historyczne i fakty, a przy tym oferuje atrakcyjne gry i zabawy,

– mapa Unii Europejskiej do wykorzystania przy wykonywaniu zadań z zeszytu ćwiczeń,

– przewodnik dla nauczycieli pomagający w osiąganiu celów dydaktycznych.

Wszystkie materiały są dostępne za darmo we wszystkich językach Unii na stronie: https://europa.eu/!VtX6Cj.

(GN)

Fot: Parlament Europejski

Komisja Europejska: “Istnieje pilna potrzeba zapewnienia finansowania edukacji”. Ważne oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji

Von der Leyen: Przyszłość Ukrainy zaczyna się w szkole. UE pomoże ukraińskim szkołom