Ze stanu zagrożenia epidemicznego weszliśmy w stan epidemii. Co to oznacza?

W Dzienniku Ustaw ukazał się tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Co to w istocie oznacza?

O stanie epidemii poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Akt ten daje rządowi możliwość wprowadzenia wielu ograniczeń dla obywateli m.i.: zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.

Nowe prawo daje też możliwość wprowadzenia tak zwanych stref zero. Taka strefa to obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w którym są dodatkowe ograniczenia i kontrola. Strefami zero mogą być miasta albo całe regiony. Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi.

Przy okazji rząd zaostrzył kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł oraz wprowadził mechanizmy śledzenia tego, czy osoba poddana kwarantannie przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarowała.

Warto podkreślić, że nieletni też odpowiadają za złamanie kwarantanny oraz zakazów wprowadzonych przez władze. Złamanie kwarantanny lub ewentualnych dalszych ograniczeń – np. w poruszaniu po mieście, jeżeli rząd zdecyduje się je wprowadzić, może oznaczać sprawę w sądzie rodzinnym.

Co dalej? Po stanie epidemii rząd może wprowadzić stan nadzwyczajny: wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i np. przesunąć termin wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

Rząd zaprzecza by planował takie kroki, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.

Konstytucja stanowi, że w sytuacjach szczególnych zagrożeń może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Całe rozporządzenie o stanie epidemii można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

MEN: Za zdalne kształcenie będzie odpowiadał dyrektor

Jak szkoły mają uczyć w epoce koronawirusa? MEN opublikowało nowe przepisy