4,9 mln uczniów i słuchaczy z 24 360 szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych zakończyło 26 czerwca br. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Tylko niewielka część z nich wyjedzie w tym roku na kolonie i obozy
Jak poinformowało ministerstwo edukacji, w te wakacje około 240 tys. dzieci i młodzieży planuje wyjechać na zorganizowany wypoczynek:
* krajowy – ok. 160 tys.;
* półkolonie – ok. 80 tys.;
* zagraniczny – ok. 3 tys.
W prowadzonej przez MEN bazie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się obecnie ok. 7 tys. zatwierdzonych zgłoszeń wypoczynku.
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa MEN apeluje szczególnie o przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych podczas przejazdów i pobytu na wypoczynku. Wsparciem dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży są wytyczne przygotowane przez GIS, MZ i MEN.
Wytyczne zawierają także porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci były zdrowe, bez objawów infekcji. Wytyczne GIS,MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży znajdują się TUTAJ
Organizatorzy letniego wypoczynku powinni stosować się również do komunikatów zamieszczanych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, a w przypadku wyjazdów za granicę – Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W kwestiach szczegółowych zaleceń, obowiązujących na poszczególnych terenach, można kontaktować się z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.
Do kuratorów oświaty został skierowany list z prośbą o szczególny nadzór nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży, a także o przypominanie organizatorom o obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku organizowanego w kraju i za granicą.
Rodzicom i dzieciom przygotowującym się do wakacyjnych wyjazdów MEN poleca „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” dostępny TUTAJ.
Jak co roku MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:
1. Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
2. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego – na stronie znajdują się szczegółowe informacje na temat numeru alarmowego 112, Centrów Powiadamia Ratunkowego, Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego czy Raporty z funkcjonowania systemu.
3. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/ – na stronie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących. W tym roku informacje MSZ dotyczą w dużym stopniu niebezpieczeństwa związanego z koronawirusem.
4. Bezpłatny serwis „Odyseusz” https://odyseusz.msz.gov.pl/– dzięki rejestracji w serwisie służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy odpowiednią pomoc.
Jak co roku o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży dbają służby i inne formacje państwowe. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży, podejmują szereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Jedną z nich jest „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020”, na której policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji.
Jak co roku policja informuje również o możliwości przeprowadzenia kontroli autobusów. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało wykaz punktów w kraju wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autobusów. Wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie:
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/190168,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2020.html
Wraz z rozpoczęciem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego po raz kolejny uruchamia akcję „Bezpieczny autokar”, podczas której inspektorzy drobiazgowo sprawdzają stan techniczny autobusów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Kontrole są przeprowadzane także na wniosek rodziców i opiekunów wycieczek. Liczba kontroli prowadzonych przez ITD stale rośnie, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni zgłosić autokar do kontroli najlepiej na kilka dni przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek. Zgłoszenia można dokonać mailowo lub telefonicznie, kontaktując się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.
(PS, GN)