Czarnek otwiera szkoły także dla starszych uczniów. Bez testów i szczepień

Od 18 stycznia szkoły będą musiały organizować świetlice szkolne dla najmłodszych uczniów, a także konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów. Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wydanych przez jego resort wytycznych dla klas I-III nie trzeba stosować, a jeśli już, to można z nich wybrać tylko to, co akurat pasuje

– Za nami decyzja, teraz wykonanie. Dzieci wracają do szkół, dzieci z najmłodszych roczników. Wczoraj podpisałem rozporządzenie, na podstawie którego jest to ubrane w formę prawną – poinformował dziś Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że szkoły będą musiały uczniom edukacji wczesnoszkolnej zapewnić m.in. opiekę w świetlicy. – Szkoła ma oczywiście zapewnić opiekę świetlicową dla najmłodszych uczniów – stwierdził szef MEiN.

Kilka dni temu Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym opublikowało wytyczne dotyczące powrotu do szkół uczniów klas I-III. Znalazły się tam szczegółowe instrukcje dotyczące organizacji pracy szkoły.

Powrót najmłodszych uczniów do szkół – MEiN przygotowało wytyczne

Jak się okazuje, dyrektorzy wcale nie muszą się do tych wytycznych stosować! Według Czarnka, wytyczne są jedynie ogólnymi sugestiami, a to dyrektor zdecyduje, które z zawartych w nich punktów są możliwe do spełnienia w jego placówce, a które nie.

– Żeby wszystko odbywało się maksymalnie bezpiecznie dla całego środowiska szkolnego wydaliśmy wytyczne wraz z MZ i GIS dla klas I-III. To są wytyczne, to nie jest prawo powszechnie obowiązujące – podkreślił Czarnek. – Dyrektorzy stosują je w miarę swoich możliwości. Czasami można je zastosować w 100 proc., ale stosujemy je tylko tam, gdzie to możliwe i tylko te, które są możliwe – dodał.

Podpisane rozporządzenie dotyczy jednak nie tylko powrotu do szkół od 18 stycznia uczniów klas I-III, ale także częściowego otwarcia szkół na uczniów starszych – tj. klas VIII i maturzystów. – Wracają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Dyrektorzy szkół mogą organizować uczniom klas VIII i maturzystów konsultacje w szkołach w grupach do 5 osób – poinformował Czarnek. – Prosiłbym o skorzystanie z tej możliwości, bo zbliżamy się do egzaminów. Możliwa będzie ponadto organizacja konkursów i olimpiad – dodał.

Co ciekawe, o ile dla nauczycieli klas I-III przygotowano akcję testowania mającą sprawdzić, którzy z nich są zakażeni koronawirusem, to nauczyciele klas VIII i klas maturalnych wrócą do pracy stacjonarnej (w ramach konsultacji) bez jakichkolwiek testów.

Nauczycieli, którzy od 18 stycznia będą musieli wznowić nauczanie zdalne zapewne zainteresuje fakt, że ministerstwo – po 10 miesiącach edukacji na odległość! – uruchomiło „techniczną infolinię” dla nauczycieli.

– Przygotowaliśmy infolinię „techniczne wsparcie dla nauczycieli” – poinformowała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. Zapewniła, że każdego dnia każdy nauczyciel będzie mógł połączyć się z infolinią i uzyskać pomoc w różnych problemach, jakie pojawią się podczas korzystania z narzędzi do e-lekcji.

Powołując się na Konfucjusza minister Orłowska zapewniła, że jest to „inkluzywna infolinia dla nauczycieli i edukatorów” oraz „wirtualny asystent na miarę XXI wieku”. – Dzwoniąca na infolinię osoba będzie mogła udostępnić konsultantowi swój ekran. Konsultant będzie mógł zerknąć na to, co mamy na ekranie – wyjaśniła.

Jeśli nauczycielom brakuje jeszcze jakiegoś wsparcia, to – jak zapewniła Justyna Orłowska – będą oni mogli zgłosić swoje propozycje na specjalnym formularzu dostępnym na stronach rządowych.

(PS, GN)