Powrót najmłodszych uczniów do szkół – MEiN przygotowało wytyczne

Dystans społeczny, higiena, wietrzenie pomieszczeń – to tylko część obowiązków, jakie zostaną nałożone na szkoły w związku z ewentualnym powrotem uczniów klas I-III do stacjonarnej nauki. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało “Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych”

Wytyczne zawierają rozwiązania znane już nauczycielom, dyrektorom i rodzicom z poprzednich tego typu dokumentów publikowanych wspólnie przez MEiN, MZ i GIS od początku pandemii wiosną 2020 r. Wytyczne mają przygotować szkoły na ewentualność powrotu najmłodszych uczniów do stacjonarnego kształcenia po feriach zimowych, czyli po 18 stycznia br.

Zgodnie z instrukcją, do szkoły będzie mógł uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Rodzice dziecka będą mieli obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

“Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły” – czytamy w wytycznych.

Dokument dostępny jest TUTAJ.

Powrót najmłodszych uczniów do stacjonarnej nauki nie jest dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Wiceminister zdrowia zasugerował, że niewykluczone jest odłożenie tego terminu o dwa tygodni. Wszystko zależy od rozwoju pandemii.

Po feriach co najmniej 2 tygodnie nauki zdalnej, a nie stacjonarnej?

(PS, GN)