Austria i Słowacja zaostrzają antycovidove obostrzenia do 8 lutego. Słowacy znowu testują na masową skalę

Wiedeń i Bratysława zaostrzają antycovidowe rygory. Oba rządy mają nadzieję, że 8 lutego zacznie się ich łagodzenie. Słowacja od poniedziałku znów testuje wszystkich mieszkańców – podaje Deutsche Welle.

Słowacki premier Igor Matovicz powiedział, że pierwsza runda nowej serii bezpłatnych testów antygenowych to „ogólnosłowacki screening, czyli spojrzenie na to, w jakim stanie jest Słowacja.” Jej celem jest wykrycie możliwie jak najwięcej zakażonych wirusem SARS-CoV2 i skierowanie na kwarantannę ich oraz osób, z którymi się kontaktowali.

Osoby z pozytywnym wynikiem lub te, które nie wezmą udziału w testach, nie będą mogły wychodzić do pracy, a osoby od 15. do 65. roku życia nie będą mogły wychodzić nawet na spacer. Pozostanie możliwość zrobienia niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie, wyjście do apteki lub do lekarza. Dzieci będą mogły chodzić do przedszkola, czy szkoły, jeśli te te zostaną otwarte, a jedno z rodziców będzie mogło je odprowadzać lub odbierać.

Podobnie jak negatywny wynik testu będą traktowane potwierdzenia o przebytym covidzie, ale wydane nie dawniej niż przed trzema miesiącami. Natomiast otrzymanie pierwszej dawki szczepionki nie wystarczy. Szczepienie będzie dawało takie same uprawnienia jak negatywny test dopiero po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Poprzednie akcje powszechnego testowania odbywały się w weekendy. Tym razem rząd daje na to dziewięć dni, ale organizację zleca samorządom i zachęca zakłady pracy, by uruchomiły dodatkowe punkty odbioru, które uzupełnią 250 już istniejących państwowych punktów mobilnych. Operacja zaczęła się w poniedziałek 18 stycznia i potrwa do 26 stycznia. Wyniki testów będą ważne do 2 lutego. Uznawane będą też zrobione w tym czasie testy PCR, a także testy wykonane za granicą.

Minister zdrowia Marek Krajczi ma nadzieję, że 8 lutego będzie można przejść na tak zwany covidovy automat, który pozwala regulować obostrzenia w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju i w regionach.

W sąsiedniej Austrii twardy lockdown miał się zakończyć 24 stycznia. Jednak w niedzielę rząd kanclerza Sebastiana Kurza podjął decyzję o jego przedłużeniu do 7 lutego.

Lockdown będzie obowiązywać uczniów, którzy nie wrócą do szkół do końca pierwszego semestru. Potem nauka w szkołach będzie prowadzona w systemie zmianowym.

Gabinet obawia się bowiem, że nowe, bardziej zakaźne mutacje koronawirusa, brytyjski i południowoafrykański, mogą spowodować dramatyczne pogorszenie sytuacji. Najbliższe dziesięć tygodni „to będzie najcięższa faza pandemii”, uważa minister zdrowia Rudolf Anschober. „Najcięższa faza pandemii” powinna się zakończyć, gdy będą zaszczepieni wszyscy powyżej 65. roku życia. Wtedy, według kanclerza Kurza, nie będzie już tak łatwo dochodzić do przeciążania szpitali.

(JK, GN)

Źródło: dw.com

Niemiecki rząd zamierza wydłużyć lockdown do połowy lutego

Koronawirus. Nowe obostrzenia w Czechach i na Słowacji. Przyśpieszone ferie zimowe