Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył medal Komisji Edukacji Narodowej „za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania” państwu Katarzynie oraz Mateuszowi Kłoskom. Z kolei Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka nadał im. specjalną Odznakę Honorową oraz dyplom „w uznaniu szczególnych osiągnięć w dziedzinie ochrony praw dziecka”.
– Państwo Kłoskowie to małżeństwo, które przeprowadziło akcję edukacyjną o niezwykle pozytywnym, pięknym przekazie, na niespotykaną dotąd skalę. Bardzo Państwu za to dziękujemy i gratulujemy – oświadczył podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek.
Chodzi o kampanię antyaborcyjną z plakatami, które zalały niedawno całą Polskę zorganizowaną przez małżeństwo Kłosków po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i masowych protestach na ulicach.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP podczas wręczania medalu KEN: – Państwo Kłoskowie to małżeństwo, które przeprowadziło akcję edukacyjną o niezwykle pozytywnym, pięknym przekazie, na niespotykaną dotąd skalę. Bardzo Państwu za to dziękujemy i gratulujemy. pic.twitter.com/fIWF479Dmo
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 16, 2021
Dziś Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP wręczył medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Państwu Katarzynie oraz Mateuszowi Kłoskom. W uroczystości uczestniczyli wiceministrowie @MarzenaMachalek i @TRzymkowski. pic.twitter.com/6VtY7IXTJH
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 16, 2021
Jej symbolem był płód umieszczony w macicy o kształcie serca. Billboardom towarzyszyły hasała m.in.: „Kochajcie się mamo i tato”, „Mam 11 tygodni” czy „Jestem zależny. Ufam tobie”. Kampania miała promować tzw. hospicja perinatalne przeznaczone dla kobiet w ciąży, które wiedzą, że płód ma wady letalne.
Są obrońcami godności dzieci. Od lat pomagają matkom i rodzinom. Ich kampania: Kochajcie się mamo i tato przypomniała, że życie zaczyna się od poczęcia. Dziś przyznałem Katarzynie i Mateuszowi Kłosek Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.https://t.co/c7dcofpe7m pic.twitter.com/i2Hrt8ogYx
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) June 16, 2021
Wywołała jednak duże kontrowersje. Jak przypomniał portal Interia okazało się, że grafika płodu z macicą w kształcie serca to przeróbka dzieła artystki z Rosji, Ekateriny Glazkovej. O tym, że jej praca będzie wykorzystana, artystka nie wiedziała.
Z kolei Grupa Stonewall oraz Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza w odpowiedzi na plakaty „Kochajcie się mamo i tato” zorganizowały akcję „Kochajcie mnie, mamo i tato” Jej celem było zwrócenie uwagi na brak akceptacji nastolatków LGBT+ przez ich najbliższych.
Przypomnijmy, że Medal Komisji Edukacji Narodowej to polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji i Nauki. Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej – pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.
Przemysław Czarnek w ostatnich dniach wręczył sporo odznaczeń, nie tylko medali KEN. Za długoletnią służbę odznaczył pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Odznaczenia państwowe odebrało dwudziestu ośmiu wykładowców oraz pracowników administracyjnych uniwersytetu.
W Bazylice Świętej Anny w Lubartowie medalem KEN Czarnek uhonorował księdza profesora Stanisława Dubiela. Z kolei w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie medal KEN został wręczony ks. kanonikowi Zbigniewowi Kuzi. Wcześniej medalem KEN szef MEiN odznaczył dyrektora XXXIV LO w Łodzi Dariusza Jakóbka, który zakazał używania symbolu błyskawicy w aplikacji szkolnej.
(JK, GN)
Fot: MEiN
Czarnek odznaczył medalem KEN dyrektora szkoły, który zakazał używania symbolu Strajku Kobiet
Czarnek zapowiada w wywiadzie „konserwatywną kontrrewolucję” w edukacji