Wielu tegorocznych maturzystów poznało już wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Zaliczają się do nich m.in. kandydaci ubiegający się o miejsca na kierunkach proponowanych przez największe polskie uniwersytety. Na jakie kierunki studiów było najwięcej chętnych?
Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej zapisów było na następujące kierunki: psychologia – 3 tys. rejestracji; zarządzanie (2,8 tys.); ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2,6 tys.); filologia angielska (English Studies) – 2,2 tys.; zarządzanie finansami i rachunkowość (2 tys.) oraz prawo (2 tys.).
Znamy cząstkowe wyniki rekrutacji na #UW:
▪️ok. 3⃣0⃣ tys. kandydatów,
▪️ponad 5⃣5⃣ tys. rejestracji.
Popularne kierunki (top 3):
🔺psychologia (Psychology),
🔺zarządzanie,
🔺ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria.
Więcej informacji ⬇️https://t.co/yV5psub3vb pic.twitter.com/YJ8Yrxe6xg— Uniwersytet Warszawski (@UniWarszawski) July 19, 2021
Z kolei najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: inżynieria nanostruktur (26 osób na miejsce) oraz orientalistycznych: japonistyce (18 osób na miejsce) oraz sinologii (17 osób na miejsce). Popularne były też filologia angielska (English Studies) i sztuka pisania.
W przypadku niewykorzystania limitu miejsc w I turze rekrutacji na danym kierunku może zostać przeprowadzona II tura rekrutacji. Druga tura rekrutacji na UW rozpocznie się 10 sierpnia i potrwa do 13 września.
Także na Uniwersytecie Jagiellońskim największą popularnością pod względem liczby kandydatów cieszyły się kierunki, na które od lat jest największe zainteresowanie: psychologia (1917 osób), prawo (1820) oraz psychologia, którą oferuje Wydział Filozoficzny (1396). Kolejne najbardziej popularne studia to kierunek lekarski (1146) czy filologia angielska (1141).
Szczegółowe dane dostępne 🔛https://t.co/8IjcQoHFvt@WPiAUJ @filozoficznyUJ @naukawpolsce pic.twitter.com/aSbFYJUNsL
— Jagielloński UJ (@JagiellonskiUni) July 12, 2021
Największą liczbą kandydatów na jedno miejsce na UJ cieszyły się te same kierunki, co w zeszłym roku: filologia orientalna – japonistyka (17,18 osób na miejsce), ekonomia (16,28) oraz studia nad Koreą (15,4), finanse, bankowość, ubezpieczenia (14,15) oraz studia nad Japonią (13,27)
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu największym zainteresowaniem cieszyły się: psychologia (ponad 2 tys.), prawo (ponad 1,5 tys.) i filologia angielska (ponad 1,3 tys.). Natomiast pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były to: filologia koreańska (ponad 20 osób na miejsce), psychologia (ponad 17,31) oraz zarządzanie i prawo w biznesie (ponad 14).
Ponad 25 tys. zapisów na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie 😎
Pierwsze rekrutacyjne statystyki i kierunki studiów, które cieszyły się największym zainteresowaniem 📊
Wyniki postępowania na studia pojawią się 19 lipca!
Mocno trzymamy kciuki🤞 pic.twitter.com/6F9sq9P3kh— UAM Poznań (@UAM_Poznan) July 13, 2021
Jak podał Uniwersytet Wrocławski największą popularnością na tej uczelni cieszyła się w tym roku psychologia, która miała aż 3280 rejestracji w systemie, co oznacza, że o jedno miejsce na tym kierunku walczyły aż 32 osoby. Również 32 kandydatów na jedno miejsce przypadło na koreanistykę.
Dzisiaj o północy zamknęliśmy IRK na studia dzienne licencjackie i jednolite. Mamy 29 tysięcy rejestracji! Najbardziej popularnymi kierunkami są psychologia, prawo, komunikacja wizerunkowa, koreanistyka:https://t.co/iJjtNnl6o1 pic.twitter.com/rGMqJxeqC0
— UNIWROC (@uniwroc) July 9, 2021
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jak co roku, największą popularnością cieszył się kierunek lekarski – zarejestrowało się na niego 3748 osób. Dalsze miejsca w rankingu najbardziej popularnych kierunków zajęły prawo (957 kandydatów), psychologia (894), weterynaria (634), filologia angielska (563), fizjoterapia (473), finanse i rachunkowość (440), zarządzanie (416), farmacja (404) i ekonomia (330). Od lat drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była farmacja. W tym roku wyprzedziła ją fizjoterapia – napisano na stronie uczelni.
Publikujemy #ranking kierunków, które cieszyły się największym zainteresowaniem podczas rekrutacji na studia oraz progi punktowe.#UMK #rekrutacja #studia #studia2021
— UMK Torun (@UMK_Torun) July 14, 2021
Najbardziej oblegane były następujące kierunki: lekarski (ponad 18 osób na jedno miejsce), filologia angielska (ponad 10), psychologia (prawie 10), japonistyka (ponad 9), weterynaria (prawie 9), informatyka (ponad 6), komunikacja i psychologia w biznesie (ponad 5), kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (ponad 5), biotechnologia medyczna (ponad 5) i logistyka (ponad 4).
Najbardziej oblegane kierunki na Uniwersytecie Gdańskim to informatyka, kryminologia, filologia angielska i psychologia.
Informatyka, Kryminologia, Filologia angielska i Psychologia to najpopularniejsze kierunki na #UG. Nowości: Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne oraz w j.angielskim:Produkcja form audiowizualnych i Quantum Information Technology i Cultural Communication pic.twitter.com/R7B5Mttf0J
— Uniwersytet Gdański (@Uniwersytet_GD) July 16, 2021
(JK, GN)
Najnowsze dane ELA. Nadal najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych
OPI PIB zbada zapotrzebowanie na kształcenie na kierunkach nauczycielskich
Mimo pandemii i zmian w maturach uczelnie wyższe nie zamierzają obniżać wymagań na studia